خبر فوری
This content is not available in your region

پوروشنکو، از مشارکت در دولتهای قبل تا پست ریاست جمهوری اوکراین

پوروشنکو، از مشارکت در دولتهای قبل تا پست ریاست جمهوری اوکراین
اندازه متن Aa Aa

پترو پوروشنکو، بلافاصله پس از انتخابش بعنوان رییس جمهور اوکراین، اولویتهای برنامه های خود برای این کشور بحرانزده را اعلام کرد.

او گفت: “اوکراین هم اکنون گرفتار جنگ و تجاوز است. سربازان اوکراینی هر شب جان خود را برای برقراری نظم، قانون و صلح در شرق کشور از دست می دهند. من نه بعنوان رییس جمهور بلکه بعنوان فرمانده آینده نیروهای مسلح، تمام تلاشم را برای دفاع از مردم اوکراین و برقراری صلح و امنیت به کار خواهم بست.”

او که بخاطر در دست داشتن یکی از شرکتهای بزرگ شکلات سازی، به «سلطان شکلات» شهرت دارد، حدود دو دهه است که وارد سیاست شده است. او که هم در دولتهای طرفدار غرب و طرفدار روسیه، فعالیت داشته، سمتهای وزارت خارجه و اخیرا هم سمت وزارت اقتصاد را در زمان ریاست جمهوری ویکتور یانوکوویچ، بر عهده داشته است.

وی همچنین از پیشروان “انقلاب نارنجی” اوکراین در کنار ویکتور یوشچنکو بود، اما پس از آن، یولیا تیموشنکو، قهرمان انقلاب نارنجی، با ایجاد شکستگی در دولت، به ریاست آقای یوشچنکو، پایان داد.

آقای پوروشنکو، همچنین یکی از سازمان دهندگان انقلاب غربگرای اخیر اوکراین بود. او گفت امیدوار است اوکراین با درس گرفتن از گذشته، از تکرار اشتباهات و نبرد سیاسی پرهیز کند. او همچنین گفت که با فساد در کشورش مبارزه خواهد کرد.

وی قول داده که بجای افزودن بر ثروتش، با فروش شرکت شکلات سازی “روشن” به خدمت به مردم کشور بپردازد، اما تاکید کرده که هرگز شبکه تلویزیونی اش را نخواهد فروخت.

رییس جمهور جدید اوکراین، اکنون با چالشهای جدی روبرو است که ایجاد یک دولت با ثبات، برقراری آرامش در شرق کشور و ثبات بخشیدن به اقتصاد از آن جمله اند، اما او فرصت زیادی ندارد و باید این اقدامات را تا قبل از پایین آمدن محبوبیت بالایش انجام دهد.

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.