وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.
خبر فوری

عبدالفتاح االسیسی به عنوان رئیس جمهوری مصر سوگند یاد کرد

عبدالفتاح االسیسی به عنوان رئیس جمهوری مصر سوگند یاد کرد
Euronews logo
اندازه متن Aa Aa

عبدالفتاح السیسی، فرمانده سابق ارتش مصر روز یکشنبه با حضور در دادگاه عالی قانون اساسی این کشور به عنوان رئیس جمهوری جدید سوگند یاد کرد.

وی در این مراسم طی سخنانی گفت که ضمن احترام به قانون اساسی و خواست مردم، در جهت تامین امنیت کشور گام خواهد برداشت.

همزمان با برپایی مراسم سوگند ریاست جمهوری در بسیاری از نقاط اصلی شهر قاهره نیروهای امنیتی مستقر شده بودند.

با وجود اینکه بر اساس اعلام دولت مصر، آقای السیسی موفق به کسب ۹۷ درصد آراء در انتخابات اخیر شده اما گزارش ها حاکی از آنست که هواداران گروههای اخوان المسلمین و نیز برخی گروههای غیر دینی در انتخابات شرکت نکرده بودند.

السیسی پس از اعلام نتیجه انتخابات ماه مه در یک گفت و گوی تلویزیونی اعلام کرده بود که “اکنون زمان کار است” و همکاری مردم و مقامات با یکدیگر کشور را در جهت رفاه و پیشرفت سوق خواهد داد.

پس از کودتای نظامی به رهبری السیسی علیه محمد مرسی، رئیس جمهوری سابق مصر و برکناری وی از قدرت، درگیری میان هواداران مرسی و مخالفانش در مصر شدت گرفته است.

بر اساس گزارش ها، در درگیری های پس از زمان کودتای نظامی علیه حکومت اسلامگرای مرسی تاکنون بیش از هزار و ۴۰۰ نفر کشته و هزاران تن نیز که اغلب از اعضاء و طرفداران گروه اسلامگرای اخوان المسلمین هستند در زندان به سر می برند.