وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.
خبر فوری

نگاهی به دور جدید مذاکرات هسته ای ایران و پنج باضافه یک

نگاهی به دور جدید مذاکرات هسته ای ایران و پنج باضافه یک
Euronews logo
اندازه متن Aa Aa

مذاکرات هسته ای ایران و پنج باضافه یک، از روز دوشنبه در اتریش از سر گرفته می شود.

بیستم ژوئیه، تاریخی است که برای رسیدن به توافق تعیین شده، با اینحال به اعتقاد اکثر آگاهان رسیدن به توافق نهایی در زمان اندک باقیمانده واقعبینانه نیست.

حسن روحانی روز شنبه درجریان کنفرانس مطبوعاتی خود تصریح کرد حتی اگر مذاکرات در پایان تیرماه هم به نتیجه نرسد شرایط به وضعیت سابق بر نخواهد گشت چرا که امروز نظام تحریم ها شکست شده است.

رییس جمهوری ایران در بخش دیگری از سخنان خود گفت: «هنوز در مذاکرات اختلاف داریم. برخی از موارد اختلاف هم اساسی است. ایران غنی سازی را ادامه خواهد داد و این مسئله بین ما و آنها اصلا محل اختلاف نیست. ما می گوییم ادامه خواهیم داد، آنها نیز این را می گویند. هیچ بحثی در این مورد وجود ندارد. کسی در مخیله اش هم به این فکر نکند که غنی سازی متوقف می شود. این بحث تمام شده است.»

اما علیرغم مواضع خوشبینانه رییس جمهوری ایران، احساس غالب برخی جمهوریخواهان در واشنگتن این است که مذاکرات با تهران به مشکل برخورده است. گروهی از جمهوریخواهان که از منتقدان سرسخت سیاستهای باراک اوباما در قبال ایران بشمار می روند تا آنجا پیش رفته اند که خواهان تشدید تحریمها علیه ایران هستند.

سندی برگر، مشاور سابق امنیت ملی آمریکا در این ارتباط در گفتگو با خبرنگار یورونیوز گفت: «ایرانی ها بر این اعتقادند که باید سطحی از غنی سازی اورانیوم را ادامه دهند. مسئله اصلی مشکل زا، همین مسئله است. ولی من فکر می کنم در حال حاضر فشار مطلوبی روی طرف ایرانی بوجود آمده تا توافق را نهایی کند برای اینکه از نظر اقتصادی تحت فشارند و تحریمها اثر بخش بوده اند.»

اشتفان گروبه، خبرنگار یورونیوز هم رسیدن به توافق تا پایان تیرماه را بعید می داند. او در پایان گزارش خود می گوید: «از طرف دیگر ممکن است هم ایران و هم قدرتهای بین المللی با تمدید این فرصت، برای گنجاندن بندهای مورد نظر سیاستمداران داخلی خود در توافق، بیشتر تحت فشار قرار بگیرند و این مسئله ای است که
می تواند مذاکرات آینده را دشوارتر کند.»