خبر فوری

ساکنان بغداد برای مقابله با داعش آماده می شوند

ساکنان بغداد برای مقابله با داعش آماده می شوند
Euronews logo
اندازه متن Aa Aa

نگرانی ازحمله شبه نظامیان افراطی اسلامگرا به بغداد، باعث شده بسیاری از غیرنظامیان این شهر آماده بدست گرفتن اسلحه و دفاع از خود در مقابل نیروهای داعش شوند.

قبایل منطقه «فودَی لیا» نیز طی راهپیمایی در خیابانهای بغداد، وفاداری خود به دولت عراق و آمادگی خود برای پیوستن به مبارزه علیه شورشیان سنی را نشان دادند.

یکی از ساکنان شهرک شیعه نشین صدر در حومه بغداد می گوید: «ما آماده ایم تا برویم و در موصل، رمادی، تکریت، دیاله و سامرا و در هر منطقه ای که سید مقتدا صدر بگوید، بجنگیم حتی در بغداد. همه مردم، سنی، شیعه، کرد و مسیحی، همه آماده اند تا از دستور سید مقتدی صدر پیروی کنند.»

پس از سقوط شهر موصل، بسیاری از ساکنان آن به اردوگاه موقتی که در کلاک در نزدیکی اربیل راه اندازی شده بود، مهاجرت کردند.

در میان پناهندگان افرادی نیز وجود دارند که به حمایت از ستیزه جویان داعش می پردازند. یکی از آنها عبدل الحکیم است که می گوید سه ماه پیش نیروهای دولتی عراق او را بدون هیچ دلیلی به زندان انداختند و اکنون توسط اسلامگراهای داعش آزاد شده است. او می گوید: «من آنها را دوست دارم. آنها مرا از زندان آزاد کردند و به من همه چیز دادند. نیروهای دولت عراق مرا شکنجه کرده و زده بودند.»

زنی میانسال در میان پناهندگان می گوید: «خانه ام از بالا توسط هواپیماها و از زمین توسط داعش بمباران شد. همه چیزم را از دست دادم. خانه ام نابود شد. پولهایم همه از بین رفت.»

پناهنده دیگری می گوید: «فکر نمی کنم که بتوانیم برگردیم. عراق نابود شده است.»

به گفته آدریان ادواردز، سخنگوی کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل، تعداد آوارگان عراقی که در تنها هفته گذشته راهی مناطق امن در شمال این کشور شده اند بیش از سیصد هزار نفر است و اکنون باید این تعداد را به پانصد هزار آواره ای که پیش از این در عراق پناهنده شده بودند، اضافه کرد.

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.