خبر فوری
This content is not available in your region

مقامات عراق مدعی بازپسگیری پالایشگاه بیجی از «داعش» شدند

نظرها
مقامات عراق مدعی بازپسگیری پالایشگاه بیجی از «داعش» شدند
اندازه متن Aa Aa

مقامات عراق مدعی بازپسگیری پالایشگاه بیجی از نیروهای داعش شده اند. البته گزارش ها از ادامه درگیری در این منطقه حکایت می کنند.

پالایشگاه بیجی، بزرگترین پالایشگاه نفتی عراق است و در دویست کیلومتری پایتخت، بغداد واقع شده است.

نیروهای «دولت اسلامی عراق و شام» موسوم به داعش، از ساعات اولیه صبح چهارشنبه به پالایشگاه بیجی حمله کرده و ساعاتی بعد کنترل بخش های مهمی از آن را در دست گرفتند. سپس ارتش عراق حملاتی را علیه نیروهای داعش آغاز کرد که به گفته مقامات عراقی جان حدود صد نفر از شبه نظامیان را گرفته است.

همچنین پس از آنکه شیخ عبدالمهدی کربلایی، نماینده آیت الله سیستانی مرجع تقلید شیعیان، مردم را به برداشتن سلاح و دفاع در برابر داعش فراخواند، هزاران عراقی شیعی دعوت وی را اجابت کرده و برای ثبت نام در فهرست داوطلبان، صف کشیدند.

این افراد پس از ثبت نام در گردان هایی به آموزش نظامی مشغول می شوند.

جبار مهدی، یکی از داوطلبان، می گوید: «من به گردان عاشورا پیوسته ام و امروز در جواب نماینده مرجع تقلید سید علی سیستانی برای تمرین آمده ام. ما وظیفه خود را انجام می دهیم و در خدمت همه مردم عراق خواهیم بود.»

همزمان با این تحولات، مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی ایران در گزارشی مفصل با نام «خیزش داعش و بحران امنیتی در عراق» با برشمردن خطرات سلطه نظامیان داعش، ایجاد شکل جدیدی از همکاری برای حمایت از امنیت عراق را امری ضروری دانسته است.

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.