خبر فوری

شیوع ویروس «ابولا» در

شیوع ویروس «ابولا» در
Euronews logo
اندازه متن Aa Aa

غرب آفریقا

شیوع ویروس مرگبار «ابولا» در غرب آفریقا جان مردم را تهدید می کند. تعداد قربانیان ابولا در کشورهای غرب آفریقا طی دو هفته اخیر با شصت درصد افزایش به 337 نفر از ابتدای سال جاری میلادی رسیده است.

سازمان پزشکان بدون مرز با ابراز نگرانی نسبت به شیوع تصاعدی این ویروس معتقد است ابولا در کشورهای گینه، سیرالئون و لیبریا از کنترل خارج شده است.

آرماند اسپرچر، از سازمان پزشکان بدون مرز در این باره می گوید: «با توجه به میزان شیوع و تعداد افراد مبتلا، مداخله دولتها و دیگر بازیگران بین المللی و تزریق منابع پزشکی و بیمارستانی جدید، می تواند مفید واقع شود. شیوع این ویروس به طرز بسیار گسترده ای صورت گرفته در حالیکه منابع ما برای مقابله با آن بسیارمحدود بوده است.»

در همین حال مرگ یک پرستار در بیمارستانی در مونروویا، پایتخت لیبریا که مشغول مداوای یک بیمارمبتلا به ابولا بوده، موجی از ترس و نگرانی را بین کارکنان بیمارستان و بیماران بوجود آورده است.

به گزارش منابع خبری از شمار مراجعه کنندگان به بیمارستان «ردمشن» بشدت کاسته شده و بسیاری از پرسنل هم از ترس جان خود، سر پست های خود حاضر نمی شوند.

این ویروس با ایجاد تب شدید و خونریزی، بیمار را از پای درمی آورد و خیلی سریع گسترش می یابد. خطر کشندگی ابولا که تاکنون واکسن یا درمان قطعی برای آن پیدا نشده بین 50 تا 90 درصد است.

از نشانه های اولیه آن می توان به بروز تب ناگهانی، ضعف شدید، درد عضلانی و گلو درد اشاره کرد که بعد ازمدتی با تهوع، اسهال، استفراغ و حتی خونریزی داخلی و خارجی نیز همراه می شود.

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.