خبر فوری

واکنش به خبر توافق فروش آلستوم به جنرال الکتریک

واکنش به خبر توافق فروش آلستوم به جنرال الکتریک
Euronews logo
اندازه متن Aa Aa

مقامات آلستوم می گویند با شرکت آمریکایی جنرال الکتریک بر سر فروش بخش تولید برق این شرکت به توافق رسیده اند. مطابق قرارداد، دولت فرانسه نیز ۲۰ درصد از سرمایه این شرکت چند ملیتی فرانسوی را خواهد خرید.

پاتریک کرون، مدیرعامل آلستوم، با اشاره غیر مستقیم به اینکه دولت فرانسه نگران بوده شاید فروش این شرکت بر تعداد بیکاران در این کشور بیافزاید گفت: «به گمانم معامله خوبی است؛ از یک سو، فعالیت آلستوم و تعداد کارکنانش حفظ خواهد شد، و شرکت جنرال الکتریک نیز می تواند مشی کاری خود را در زمینه فعالیتهای صنعتی ادامه دهد و از سوی دیگر، نگرانی های دولت [فرانسه] نیز در نظر گرفته می شود.»

واکنش کارکنان این دو شرکت عظیم به نهایی شدن قرارداد فروش متفاوت است. یک کارمند جنرال الکتریک می گوید: «خبر خیلی خوبی است. به نظر من، ادغام توان تولیدی جنرال الکتریک و آلستوم هر دو را تقویت خواهد کرد و وضعیت اقتصادی منطقه «بلفور» را هم بهبود خواهد داد.

اما دیگری که برای آلستوم کار می کند بر این باور است: «فقط قول داده اند هزار فرصت شغلی به وجود خواهد آمد اما از جزئیات آن چیزی نگفته اند. هیچکس نمی داند مثلا چه بر سر کارکنان بخش خدمات توزیع یا کنترل سفارش ها می آید؟ به نظر من، این معامله تازه شروع مشکلات است.»

صبح روز دوشنبه، آرنو مونته بور، وزیر اقتصاد فرانسه، با اشاره به یکی از مفاد قرارداد سعی داشت از دلنگرانی کارکنان آلستوم بکاهد: «جنرال الکتریک پیشنهاد داد در ظرف سه سال، هزار فرصت شغلی ایجاد کند. اما ما خواهان تعهد جدی آنها شدیم و پیشنهاد دادیم که در صورتی که این کار را نکنند، باید جریمه نقدی برابر با ۵۰ هزار یورو برای هر فرصت شغلی که ایجاد نشود بپردازند. نباید فراموش کرد که چنین تعهدی پیش تر وجود نداشته است.»

کلیاتی که از این قرارداد منتشر شده حاکی از آن است که جنرال الکتریک توافق کرده تا اواسط سال ۲۰۱۵، بخش تولید برق آلستوم را به مبلغ ۱۰ میلیارد دلار بخرد. صنایع حمل و نقل و نیروگاه های هسته ای همچنان در تحت کنترل و مدیریت شرکت آلستوم باقی خواهد ماند.

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.