خبر فوری
This content is not available in your region

مخالفت نوری المالکی با تشکیل دولت آشتی ملی

نظرها
مخالفت نوری المالکی با تشکیل دولت آشتی ملی
اندازه متن Aa Aa

نوری المالکی، نخست وزیر عراق در پیامی ضمن مخالفت با تشکیل دولت آشتی ملی گفت بر مبنای قانون اساسی متعهد به تشکیل دولت خود خواهد بود.

نخست وزیر عراق گفت: «هیچ چیز بر عراقی ها پنهان نیست. اهداف خطرناک پشت فراخوان برای تشکیل دولت نجات ملی چنانچه آنها می نامند روشن است. این تلاشی است از سوی آن شورشیانی است که علیه قانون اساسی هستند تا به روند دموکراسی جوان ما پایان دهند و نظر رای دهندگان را مصادره و قابلیت های قانون اساسی را دور بزنند.»

سخنان نخست وزیر عراق در حالی است که آیت الله سیستانی، رهبر شیعیان عراق و جان کری، وزیر امورخارجه ایالات متحده آمریکا تشکیل دولتی تازه را راهکاری برای پایان بحران خوانده اند.

پهبادهای ایران در عراق

نیویورک تایمز در گزارشی به نقل از مقامات آمریکایی از ارسال پهپاد از سوی تهران به بغداد خبر داد.

همچینین در این گزارش آمده است که ایران تاکنون چند تُن تجهیزات نظامی به طور مخفیانه به عراق ارسال کرده است.

در هفته گذشته گزارش های متعددی از حضور سردار پاسدار قاسم سلیمانی، فرمانده سپاه قدس در عراق منتشر شد. محمد مجید الشیخ، سفیر عراق در تهران این گزارش ها را تکذیب کرده است. همچنین بارها مقامات دولت جمهوری اسلامی ایران هرگونه حضور نظامی در عراق را تکذیب کرده اند.

در همین حال درگیری شبه نظامیان سنی مذهب موسوم به دولت اسلامی عراق و شام در مناطق مختلف با ارتش و نیروهای داوطلب ادامه دارد. داعش اعلام کرده است که بزرگترین پالایشگاه عراق در شهر بیجی را در تصرف دارد ولی گزارش ها حاکی از تداوم درگیری در این تاسیسات است.

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.