خبر فوری
This content is not available in your region

انتخابات لیبی در سایه درگیریهای شبه نظامیان

انتخابات لیبی در سایه درگیریهای شبه نظامیان
اندازه متن Aa Aa

واجدان شرایط رای دادن در لیبی روز چهارشنبه به پای صندوقهای رای رفته اند تا دویست عضو پارلمان جدید را انتخاب کنند. فقط یک چهارم افراد واجد شرایط برای حضور در انتخابات ثبت نام کرده اند.

این پارلمان، جایگزین پارلمان انتقالی کنونی می شود که از دو سال قبل مشغول به کار بوده است.

بیش از یکهزار و هفتصد نفر برای نشستن بر 120 کرسی که به نامزدهای مستقل اختصاص داده شده است رقابت می کنند.

تلویزیون دولتی لیبی با پخش آهنگهای شاد تلاش می کند تصویری آرام از لیبی را در روز رای دادن به نمایش بگذارد.

اما واقعیت چیز دیگری است چرا که هیچ که نشانه ای از برقراری آرامش در لیبی هنوز دیده نمی شود و گروههای شبه نظامی رقیب همچنان این کشور را بی ثبات نگه داشته اند. خیابانهای طرابلس ماههاست که صحنه رویارویی گروههای شبه نظامی است و در بسیاری از شبها مردم با صدای تیراندازی به خواب می روند و با صدای انفجار از خواب بر می خیزند.

در غیاب دولتی قدرتمند، یک ژنرال سابق که در زمان معمر قذافی، رئیس ستاد مشترک ارتش بود رهبری مبارزه با اسلامگرایان را در لیبی به عهده گرفته است. ژنرال خلیفه حفتر دولت را به ناتوانی در مقابل اسلامگرایان متهم کرده است.

در سایه ناآرامیهای اخیر، ترکیه صدها تن از شهروندان خود را از لیبی خارج کرده است. ژنرال خلیفه حفتر به شهروندان ترکیه و قطر چهل و هشت ساعت مهلت داده بود که هر چه سریعتر خاک لیبی را ترک کنند. او اتباع ترکیه و قطر در لیبی را به جاسوسی علیه لیبی متهم کرده بود.

یکی از افرادی که خاک لیبی را ترک کرده است می گوید: «من تقریبا به مدت یک سال در سرت کار می کردم. دو روز قبل شنیدم که گفته اند باید از لیبی برویم وگرنه آنها ما را می کشند.»

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.