خبر فوری

شیشه بازیافت شده ارزان تر و برای محیط مناسب تر است

شیشه بازیافت شده ارزان تر و برای محیط مناسب تر است
Euronews logo
اندازه متن Aa Aa

در کشورهای عضو اتحادیه اروپا هفت بطری از ده بطری شیشه ای بازیافت می شود. با این حال، روند بازیافت کار چندان آسانی نیست. اول از همه باید مواد قابل بازیافت را جدا کرد. مانند آنچه در کارخانه «سیتا» در آنور بلژیک انجام می شود.

ماتیو برتو، مدیر «سیتا» می گوید: «چیزهای بسیاری باید از این شیشه جدا کرد. پلاستیک، فلز، دهنه، کاغذ زیادی و برچسب ها. این کار در روند جداسازی انجام می شود.»

پس از اینکه فلز توسط آهنربا گرفته شد، مواد غیرضروری دیگر توسط دست جدا می شود. سپس جداسازی دقیقتر توسط دستگاهی که قادر به شناسایی رنگ شیشه است، انجام می شود. این عملیات بسیار سریع است و با چشم غیرمسلح دیده نمی شود.

در انتهای زنجیره، شیشه سبز، قهوه ای و شفاف باقی می ماند. شیشه ها در سه رنگ مجزا، آسان تر به مشتریان با درخواستهای ویژه فروخته می شوند.

دو مزیت شیشه بازسازی شده، ارزان تر بودن آن و مناسب تر بودن آن برای محیط زیست است. زیرا قبلا برای ساخت بطری اولیه گرم شده است و بنابراین زودتر و در دمای پایین تر ذوب می شود. شیشه ای که همه کیفیت های خود را حفظ می کند، تا بی نهایت بازیافت می شود.

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.