خبر فوری
This content is not available in your region

چراغ سبز کمیسیون اروپا برای تزریق نقدینگی به بخش بانکی بلغارستان

چراغ سبز کمیسیون اروپا برای تزریق نقدینگی به بخش بانکی بلغارستان
اندازه متن Aa Aa

بحران در بخش بانکی بلغارستان کمیسیون اروپا را به واکنش واداشته است. این کمیسیون روز دوشنبه به دولت بلغارستان برای تزریق یک میلیارد و ۷۰۰ میلیون یورو نقدینگی به بخش بانکی کشور چراغ سبز نشان داد.

بحران بخش بانکی در بلغارستان ده روز پیش با مطرح شدن ورشکستگی قریب الوقوع بانک سی سی بی چهارمین بانک بزرگ کشور، به اوج خود رسید. پس از آنکه رسانه های بلغار احتمال ورشکستگی این بانک را مطرح کردند مشتریان آن برای بیرون کشیدن پولهای خود به شعب این بانک هجوم بردند. این بحران روز دوشنبه گریبانگیر سومین بانک بزرگ کشور «فیرست اینوستمنت بانک» نیز شده است.

بحران به حدی رسید که واکنش روزن پلنلییف، رییس جمهوری بلغارستان را در پی داشت. وی بحران موجود را خطرناک ارزیابی نمی کند: «پولهای شهروندان و شرکتهای تجاری که در موسسات بانکی بلغارستان سرمایه گذاری کرده بودند در جای امن قرار دارد. بانکها به فعالیتهای عادی خود ادامه خواهند داد.»

در این راستا مقامات بلغارستان برای مقابله با بحران و فرونشاندن تنش، چهار نفر را به اتهام انجام فعالیتهایی برای بی ثبات کردن بخش بانکی کشور دستگیر کرده است.

دولت تکنوکرات بلغارستان از سال ۲۰۱۳ در موضع ضعف قرار گرفته تا جایی که انتخابات پیش از موعد در این کشور در ماه اکتبر سال ۲۰۱۴ (حدود چهار ماه دیگر) پیش بینی شده است.

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.