خبر فوری

بارزانی طرح جدایی را تسلیم پارلمان کردستان عراق کرد

بارزانی طرح جدایی را تسلیم پارلمان کردستان عراق کرد
Euronews logo
اندازه متن Aa Aa

مسعود بارزانی، رئیس حکومت اقلیم کردستان عراق، تقاضای برپایی همه پرسی برای جدایی از دولت مرکزی را تسلیم پارلمان کردستان کرد.

طرح استقلال کردستان از عراق با استقبال کُردهای این کشور رو به رو شده است. همزمان با حضور آقای بارزانی در پارلمان کردستان، جمعی از کُردهای عراق به نشانه حمایت از طرح جدایی، تجمعی برپا کردند.

احمد در برابر پارلمان منطقه ای کردستان می گوید: «ما از عمادیه آمده ایم تا حمایتمان را از فراخوان بارزانی برای تشکیل دولت کُرد اعلام کنیم. ما او را با جان و مالمان حمایت می کنیم. با بغداد ماندن تقریبا غیرممکن شده است. زیرا گاهی آنان با ما هستند و گاهی علیه ما.»

اقلیم کردستان عراق با جمعیت ۵ میلیونی، طی هفته های اخیر تا ۴۰ درصد به قلمرو تحت نفوذش افزوده است. شبه نظامیان سنی مذهب که از سوریه به بخش هایی از شمال و غرب یورش آورده اند با مقاومت مسلحانه نیروهای پیشمرگه کردستان رو به رو شده اند.

همزمان عربستان سعودی ۳۰ هزار نیروی نظامی به مرزخود با عراق اعزام کرد. این در حالی است که دولت بغداد مدعی است که این مرز تحت کنترل ارتش قرار دارد. عربستان سعودی با عراق ۸۰۰ کیلومتر مرز مشترک دارد.
وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.