خبر فوری
This content is not available in your region

ویلس، هنرمند دیوارتراش

نظرها
ویلس، هنرمند دیوارتراش
اندازه متن Aa Aa

نقاشی هایی دیواری از مجموعه «خراشیدن سطح» الکساندر فارتو هنرمند پرتغالی ملقب به ویلس (VHILS) در نمایشگاهی با نام «کالبد شکافی» در موزه الکتریسیته لیسبون گردآوری شده است.

ویلس که با ابزار و ادوات صنعتی طرح های خود را بر سطح اجسام حک می کند کار خود را در اوایل دهه دوهزار میلادی به عنوان هنرمند دیوارنگار و به صورت غیر قانونی آغاز کرده، اما زود دریافت که باید خلاقیت را از سطح ساختمان ها گذر داده و به لایه های زیرین نفوذ کند.

ویلس می گوید: «گرافیتی به من جرات داد تا در خیابان کار کنم و نگاهی متفاوت به فضای عمومی داشته باشم. پیشینه من و مدرسه ای که رفتم هم بسیار کمکم کرد و از اذعان به این امر ابایی ندارم. بی شک این مدرسه بود که باعث شد به خلاقیت نه به عنوان یک راه فرار، که به عنوان یک مسیر نگاه کنم.»

کارهای ویلس حاصل تراشیدن سطح دیوار یا سایر سطوح چون چوب، چوب پنبه، تابلوهای تبلیغاتی، یونولیت و غیره با ابزاری غیر معمول است. حاصل کار تاملی است بر زندگی شهری.

مساله ویلس الگوی پیشرفتی است که از دید او در مقیاس جهانی به کار گرفته شده است. او در دل شهر و تنها با استفاده از مواد دور ریخته شده ای نظیر واگن های اسقاطی مترو، خراب می کند و باز می سازد، نابود می کند و می آفریند.

«کالبد شکافی» نخستین نمایشگاه فردی ویلس در یکی از اصلی ترین نهادهای هنری پرتغال و همچنین بزرگترین نمایشگاه او تا کنون به شمار می رود. هدف این نمایشگاه ارائه نگاهی تازه به فضاهای عمومی و شهری است.

ویلس می افزاید: «ایده این نمایشگاه نشان دادن تاثیری است که شهرها بر شهروندان معمولی شان می گذارند. به ویژه وقتی این اورگانیسم ها، که من اسمشان را شهر می گذارم، دست به یکسان سازی جامعه در کل و جزء آن می زند. قصد و نیت من فکر کردن دوباره به چیزی های به دست آمده و از دست داده در راه رسیدن به هدفی است که منفعت عام خوانده می شود.»

در سال ۲۰۱۲، ویلس تخریب ساختمان ها در ریو دو ژانیرو در جریان آماده سازی جام جهانی فوتبال را دستمایه کار قرار داد. او در تجلیل از بی خانمان شدگان این شهر، پرتره برخی از این افراد را بر ساختمان هایی که قرار بود خراب شوند حک کرد.

پرتره های ویلس تقابل مهمی میان نو و کهنه را نمایان می کند. او چهره درونی این ساختمان ها را آشکار می سازد. ویلس می خواهد به شهر، که برایش میدان الهام گرفتن از مردم است، صورتی تازه ببخشد.

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.