خبر فوری
This content is not available in your region

نگرانی از احتمال ناآرامی در افغانستان پس از اعلام نتایج ریاست جمهوری

نظرها
نگرانی از احتمال ناآرامی در افغانستان پس از اعلام نتایج ریاست جمهوری
اندازه متن Aa Aa

محمد اشرف غنی احمدزی، اقتصاددان افغان، یکی از دو کاندیدایی بود که به دور دوم انتخابات ریاست جمهوری افغانستان راه یافت. وی که دانش آموختۀ دانشگاه کلمبیا در آمریکاست، در کابینۀ دولت حامد کرزی، وزیر مالیه یا اقتصاد و دارایی طی سال های ۲۰۰۲ تا ۲۰۰۴ بود.

اشرف غنی در انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۰۹ با حامد کرزی، رییس جمهوری کنونی افغانستان به رقابت برخاست اما نتوانست آرای کافی به دست آورد.

وی که سابقۀ همکاری با بانک جهانی را نیز دارد، از خانوادۀ پشتون افغانستان است.

اشرف غنی در انتخابات ریاست جمهوری افغانستان، دو معاون اصلی خود را از میان قبایل هزاره و ازبک انتخاب کرد. عبدالرشید دوستم، رییس حزب جنبش ملی اسلامی افغانستان که یکی از فرماندهان جنگ های داخلی این کشور محسوب می شود، بعنوان معاون اول اشرف غنی از سوی وی از میان ازبک ها انتخاب شده است.

معاون دیگر وی که هزاره است، سرور دانش، وزیر تحصیلات عالی در دولت حامد کرزی است که به عنوان معاون دوم اشرف غنی معرفی شده است.

اعلام نتایج اولیۀ انتخابات ریاست جمهوری افغانستان، تشویش هایی را در محافل سیاسی داخلی و بین المللی ایجاد کرده است.

عبدالله عبدالله از فردای دور دوم انتخابات، از تقلب به نفع رقیب خود، اشرف غنی سخن می گفت و بعد از اعلام نتایج اولیه، گفته است که این نتیجه را نمی پذیرد. همین مساله، نگرانی ناظران بین المللی را از بروز یک جنگ داخلی دیگر در افغانستان برانگیخته است.

نتایج نهایی در روز بیست و چهارم ژوییه اعلام خواهد شد اما احتمال تنش میان تاجیک ها که از عبدالله عبدالله حمایت می کنند و پشتون ها که تعداد آنها در جنوب و شرق افغانستان بیشتر است، وجود دارد. بویژه آنکه، انتخاب دو معاون توسط اشرف غنی از میان هزاره ها و ازبک ها، می تواند پای اقوام دیگر را نیز به این میدان درگیری بکشاند.

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.