خبر فوری

آیا تشخیص بیماری آلزایمر با آزمایش خون ممکن خواهد شد؟

آیا تشخیص بیماری آلزایمر با آزمایش خون ممکن خواهد شد؟
Euronews logo
اندازه متن Aa Aa

دانشمندان می گویند تا چند سال دیگر می توان با یک آزمایش خون ساده بیماری آلزایمر را پیش از ظهور علائم آن تشخیص داد.

بیماری آلزایمر یا زوال عقل در سنين پيری در سکوت به سلولهای مغز حمله می کند و حدود ده سال طول می کشد تا علایم بیماری آشکار شود. به همین دلیل تا کنون پزشکان موفق نشده اند درمانی برای آلزایمر بیابند و دستیابی به آزمایش یا روشی که بتواند خطر ابتلا به این بیماری را پیشگویی کند یکی از اولویتها است.

بخش عمده ای از آزمایشهای که به مدت ۱۰ سال از سال ۲۰۰۲ برای پیشگیری و دریمان آلزایمر آغاز شد، موفقیت آمیز نبود و علت اصلی این بود که تشخیص بیماری سالها تنها پس از پیشرفت آن ممکن است.

گروهی از محققان کالج کینگ لندن و دانشگاه اکسفورد می گویند که در نمونه هایی از آزمایش خون، پروتینی یافته اند که در ۸۷ درصد موارد بیماری آلزایمر با آن شروع می شود. دراین صورت مصرف دارو می تواند در مراحل اولیه بیماری و قبل از ظهور علائم، مانع از وخیم شدن حال بیمار شود.

پروفسور سیمون لاستون از کالج کینگ لندن می گوید: «دارویی که درمرحله پیش از ظهور علائم بالینی اثر بگذارد، می توانند سبب پیشگیری شود. بیمار با مراجعه به پزشک دارو را می گیرد و حتی اگر بیماری در مغز بیمار پیشروی کرده باشد، با مصرف آن، می توان از ظهور علائم بالینی پیشگیری کرد.»

این آزمایش خون ۱۰ پروتیئن را در خون را شناسایی می کند که سبب پیشرفت آلزایمر طی یکسال می شود.

البته همانطور که اریک کارن، یکی از محققان بریتانیایی که بر روی آلزایمر کار می کند، می گوید صحت آزمایش خون هنوز ثابت نشده است و نیاز به آزمایشهای بیشتری هست.

وی می افزاید: «گاهی نتیجه آزمایش کاذب است. یعنی طبق آزمایش بیمار مبتلا به آلزایمر است. درحالیکه نتیجه آزمایش اشتباه است. اگر در مواردی یک تومور خوشخیم را تشخیص داده باشیم، چندان مهم نیست. با این حال می دانیم که اگر بیماری آلزایمر را تشخیص دهیم، بیش از هر چیز سبب ترس بیمار می شود.»

در حال حاضر ۳۵ میلیون نفر در سراسر دنیا از آلزایمر رنج می برند. یافتن روشی برای تشخیص زودهنگام بیماری نمی تواند تغییری در زندگی کسانی که هم اکنون به این بیماری مبتلا هستند، ایجاد کند اما با تحققیقات بیشتر می توان امید داشت که درآینده، افراد مسن کمتر در معرض خطر این بیماری قرار بگیرند.

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.