خبر فوری
This content is not available in your region

کوستا کونکوردیا دوباره شناور شد

نظرها
کوستا کونکوردیا دوباره شناور شد
اندازه متن Aa Aa

عملیات بی سابقه شناورسازی کامل کشتی کوستا کونکوردیا که در ژانویه سال ۲۰۱۲ میلادی در سواحل جزیره جیلیوی ایتالیا به گل نشست، صبح دوشنبه آغاز شد و دست کم یک هفته به طول می انجامد.

برای انجام این عملیات از ۳۰ مخزن عظیم شناور استفاده شده تا این کشتی تفریحی ۳۰۰ متری به وزن ۱۱۵ هزار تُن، دست کم دو متر از آب به بیرون کشیده شود.

در مرحله اول، هدف مهندسان این است که کشتی را به فاصله ۳۰ متر از ساحل، صخره های زیرآبی و پلت فرم آهنی که زیر کشتی ساخته اند دور کنند.

فرانکو پورچلاچیا، یکی از مدیران این پروژه در کنفرانس خبری، عملیات انجام شده را بسیار مثبت ارزیابی کرد و گفت: «عرشه و عقب کشتی از پلت فرم جدا شده اند. فکر می کنم که حدود یک متر بین کشتی و پلت فرم وجود داشته باشد.»

هزینه عملیات مربوط به کوستا کونکوردیا و پاکسازی ساحل جیلیو برای شرکت «کوستا کروچیره»، مالک کشتی، حدود یک و نیم میلیارد دلار خواهد بود.

یک از ساکنان جزیره جیلیو گفت: «امیدواریم که همه چیز به خوبی انجام شود و این را با موفقیت از اینجا ببرند. این کشتی نشانه ضعف و بی کفایتی انسان هاست و بهتره آن را هر چه سریعتر ببرند.»

حادثه واژگونی این کشتی غول پیکر موجب مرگ ۳۲ تن از ۴۲۰۰ مسافر آن شد. قرار است سه شنبه آینده کوستا کونکوردیا به ساحل جنوا منتقل شود تا لاشه آن جداسازی گردد.

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.