خبر فوری
This content is not available in your region

آثار هانری دو تولوز لوترک در موزه هنرهای زیبای بوداپست

نظرها
آثار هانری دو تولوز لوترک در موزه هنرهای زیبای بوداپست
اندازه متن Aa Aa

موزه هنرهای زیبای بوداپست، نمایشگاهی را به آثار هانری دو تولوز لوترک، هنرمند فرانسوی اختصاص داده است. این موزه مجارستان مجموعه ای غنی از آثار لوترک را در خود جای داده است که صد و پنجاه سالگی اش امسال جشن گرفته می شود.

لازلو بان، مدیر موزه هنرهای زیبا می گوید: «مجموعه لوترک ما یکی از بزرگترین مجموعه ها است. بیش از دویست تابلو داریم. آخرین باری که این مجموعه به نمایش گذاشته شده است پنجاه سال پیش و به مناسبت صد سالگی این هنرمند بود.»

هانری دو تولوز لوترک از نقاشان مهم پست امپرسیونیست، تصویرگر هنر نو و چاپ سنگی بود. او در آثارش جزئیات بسیاری از زندگی غیرمتعارف و آزادانه مردم پاریس در اواخر قرن نوزدهم را به تصویر کشیده است. او همچنین پوسترهای تبلیغاتی ترسیم می کرد.

کاتا بودور، متصدی نمایشگاه می گوید: «بسیاری از رقاصان و خواننده ها، مانند جین آوریل، از پوسترهای لوترک راضی بودند. ولی ایوت گیلبرت از سبک لوترک خوشش نمی آمد. به نظر او تصویرش بر روی پوستر بسیار زشت بود. ولی لوترک چهره های زشت یا زیبا ترسیم نمی کرد. او می خواست شکل های ویژه را نشان دهد.»

تاماس گاجو، تاریخدان تئاتر، می گوید: «در آن زمان، دستمایه یک نقاشی طنز بودن یک مزیت تلقی می شد. لوترک این شجاعت را داشت تا زیبایی نه چندان کامل را در پوسترهایش به تصویر بکشد. او شخصیت های واقعی را نشان می داد. شاید این راز موفقیت او بود.»

هانری به دلیل نسبت فامیلی والدینش به یک بیماری مادرزادی مبتلا بود که از رشد طبیعی او جلوگیری کرد. او در بزرگسالی تنها یک متر و پنجاه و چهار سانتی متر قد داشت. معلولیت لوترک باعث شد که این نقاش به راحتی وارد دنیای هنرپیشه ها، خواننده ها و تن فروشان شود. او به این ترتیب زندگی شبانه پاریس را به تصویر کشید.

کاتا بودور، متصدی نمایشگاه می گوید: «لوترک متوجه شد که زنان به کلوب های شبانه نمی روند و مردان بعنوان مشتری شبها به این مکان ها رجوع می کنند. او تصمیم گرفت زندگی روزمره تن فروشان را ثبت کند. کارهایی که یک تن فروش در طول روز انجام می دهد: بیدار شدن با موهای به هم ریخته، حمام کردن، گفتگو با دیگران، منتظر مشتری ماندن. فضایی کسل کننده با چهره ای خندان.»

هانری دو تولوز لوترک در سن ۳۶ سالگی، در سال ۱۹۰۱ میلادی درگذشت. حرفه هنری او بیست سال طول کشید و از او ۷۳۷ تابلو و بیش از پنج هزار طراحی به جا ماند.

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.