خبر فوری
This content is not available in your region

هلند مسئول کشته شدن ۳۰۰ مسلمان سربرنیتسا شناخته شد

نظرها
هلند مسئول کشته شدن ۳۰۰ مسلمان سربرنیتسا شناخته شد
اندازه متن Aa Aa

دادگاهی در هلند روز چهارشنبه اعلام کرد این کشور از نظر حقوق مدنی مسئول کشته شدن ۳۰۰ مرد و پسر مسلمان در سربرنیتسا در جنگ بوسنی است. بنا به گفته دادگاه کلاه آبی های هلندی باید از آنها محافظت می کردند.

این پرونده در پی شکایت خویشاوندان قربانیان نسل کشی سال ۱۹۹۵ میلادی در سربرنیتسا و سازمان مادران سربرنیتسا در دادگاه بررسی می شد.

قاضی لاریسا الوین اعلام کرد: «نیروهای حافظ صلح هلندی که با صرب های بوسنی همکاری کرده و اجازه بردن این افراد را دادند، غیر قانونی عمل کردند. کاملا مطمئن هستیم که اگر نیروهای حافظ صلح هلندی به درستی عمل کرده بودند این سی صد نفر که توسط صرب ها برده شدند، زنده می ماندند.»

هنگامی که در ژوئیه ۱۹۹۵ میلادی نیروهای صرب بوسنی به فرماندهی ژنرال راتکو ملادیچ به شهر سربرنیتسا هجوم بردند، نیروهای حافظ صلح هلندی که با پنج هزار نفر، عمدتا زنان و کودکان به اردوگاهی پناه برده بودند نتوانستند از آنها محافظت کنند.

نیکلاس وایت، تحلیلگر مسائل دیپلماتیک گفت: «این به این معناست که در آینده هیچ صلح بان بین المللی قادر نخواهد بود خارج از قانون عمل کند. همه باید از عواقب قانونی اعمال خود آگاه باشند و همچنین از عواقب آنچه موفق به انجام نشدند.»

در نهایت نیروهای صرب، نزدیک به هشت هزار مرد و پسر مسلمان را به قتل رساندند و اجسادشان را در گورهای دست جمعی دفن کردند.

این کشتار به عنوان فجیع ترین نسل کشی در اروپا پس از جنگ جهانی دوم محسوب می شود.

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.