خبر فوری

مصر؛ بالارفتن بی سابقه قیمتها پس از حذف یارانه سوخت

مصر؛ بالارفتن بی سابقه قیمتها پس از حذف یارانه سوخت
Euronews logo
اندازه متن Aa Aa

دولت جدید مصر یارانه های سوختی در این کشور را حذف و هدف خود از انجام این کار را اختصاص یارانه به قشر نیازمند و همچنین حمایت از توسعه اقتصادی اعلام کرده است.

اما حذف یارانه ها یعنی چند برابر شدن قیمت سوخت، آن هم در کشوری که سال های اخیر با رکود گسترده اقتصادی دست به گریبان بوده است.

یک شهروند قاهره ای به خبرنگار ما گفت: «این وضع نمی تواند برای مدتی طولانی ادامه یابد، دیگر باید چه کنیم، گدایی؟ حکومت باید از ما حمایت کند و به ما آب و غذا برساند.»

مواد غذایی یکی از نخستین کالاهایی است که با گران شدن سوخت با قیمتی رو به رشد مواجه شده است. بابالا رفتن بی سابقه قیمت ها در مصر شهروندان این کشور را تحت فشار قرار داده است.

یک شهروند دیگر قاهره می گوید: «دلیل گران شدن میوه بالا رفتن قیمت سوخت است. ما پیش از این ۸۰ لیره مصر را می دادیم و میوه ها را تا اینجا می آوردیم، الآن حدود ۱۷۰ لیره می پردازیم. این بر گران شدن کالا ها تاثیر دارد و مواد غذایی را هم گران می کند.»

شهروندان مصری همواره خواهان کنترل قیمت ها توسط دولت بوده اند. دولتی که گرانی های اخیر و تاثیر آن بر تمام اقشار جامعه مصر را به جان خریده، تا چنانکه اعلام کرده، پنج میلیارد یورو صرفه جویی کند.

محمد شیخ ابراهیم، خبرنگار اعزامی یورونیوز در قاهره می گوید: «دولت می گوید تصمیمش مبنی بر حذف یارانه فرآورده های نفتی، برای پر کردن خلاء کسری بودجه حیاتی است، اما مساله این است که آیا مردم مصر در انتظار آثار مثبت این اقدام، تاب تحمل وضع موجود را دارند؟»

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.