خبر فوری

شمار کشته شدگان فلسطینی در غزه به مرز ۶۰۰ نفر رسید

شمار کشته شدگان فلسطینی در غزه به مرز ۶۰۰ نفر رسید
اندازه متن Aa Aa

چهارده روز از گلوله باران و بمباران باریکه غزه توسط ارتش اسرائیل از زمین و هوا و دریا و راکت پرانی های حماس می گذرد، بحرانی که تاکنون صدها کشته برجای گذاشته است.

اسرائیل می گوید با هدف پایان دادن به راکت پرانی های حماس دست به این حملات می زند. حماس اما می گوید در دفاع از خود و باریکه غزه به حملات اسرائیل پاسخ می دهد.

آنچه جرقه درگیری و جنگ دیگری را در این منطقه از خاورمیانه ناآرام زد، کشته شدن سه نوجوان اسرائیلی و یک نوجوان فلسطینی بدست افراط گرایان هر دو طرف بود. نتیجه این افراط گرایی کشته شدن صدها غیرنظامی بوده است.

در طول دو هفته اخیر نزدیک به ۶۰۰ فلسطینی و ۲۹ اسرائیلی کشته شده اند. سازمان ملل متحد می گوید سه چهارم کشته شدگان فلسطینی، غیرنظامی بوده اند.

از ۲۹ اسرائیلی کشته شده اما فقط دو نفرشان غیرنظامی و بقیه نظامی بوده اند. از سرنوشت یک سرباز اسرائیلی هم اطلاعی در دست نیست. حماس می گوید این سرباز اسرائیلی را به اسارت گرفته است.

آمریکا، نزدیکترین متحد اسرائیل، در واکنش به کشته شدن صدها فلسطینی ابراز نگرانی می کند و در قالب کمکهای بشردوستانه ۴۷ میلیون دلار به غزه ای ها اختصاص می دهد و از سوی دیگر حملات نظامی اسرائیل را «بجا و مشروع» می داند.

همزمان، فلسطینی های خشمگین در بیت لحم و رام الله در اعتراض به حملات اسرائیل به نوار غزه با نیروهای امنیتی اسرائیل درگیر شدند و به سوی آنها سنگ پرتاب کردند.

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.