خبر فوری
This content is not available in your region

تولید کرم ضدآفتاب از استخوان ماهی

تولید کرم ضدآفتاب از استخوان ماهی
اندازه متن Aa Aa

در آزمایشگاه بیوتکنولوژی دانشگاه کاتولیک شهر پورتوی پرتغال، پژوهشگران کرمی محافظتی از استخوان ماهی تولید کرده اند و همچنان مشغول توسعه تحقیقات در این باره هستند.

این محصول را می توان یکی از محصولات جانبی صنایع غذایی وابسته به دریا دانست. ماده اصلی این کرم مملو از هیدروکسیاپاتیت به همراه فسفات اصلاح شده و آهن و اکسید آهن است. این ترکیب قادر به جذب اشعه خورشید است. هیدروکسیاپاتیت موجود در این کرم بوسیله حرارت دادن استخوان ماهی در دمای هفتصد درجه سلیسیوس تهیه می شود.

کلارا پیسریلو، از پژوهشگران تیم می گوید: «هیدروکسیاپاتیت نوعی فسفات کلسیم است و جزء اصلی استخوان ماهی محسوب می شود و دارای ترکیبات آهن بسیاریست.»

محققان تصمیم گرفتند از پودر هیدروکسیاپاتیت به دلیل قدرت حفاظتی خوبش، در کرمهای ضد آفتاب در طیف وسیعی استفاده کنند.

مانوئلا پینتادو، پژوهشگر می گوید: «ما آزمایشهایی بر روی انسانها انجام دادیم و متوجه شدیم که این محصول، هیچ نوع تحریک پوستی ایجاد نمی کند بنابراین برای استفاده، ایمن است. ما همچنین ثابت کردیم که ترکیبات هیدروکسیاپاتیت از جمله آهن، پس از ترکیب در کرم حالت محافظتی خود را همچنان حفظ خواهند کرد.»

بنابراین ترکیبات ماهی «بکایاهو»ی کشور پرتغال، احتمالا در آینده بخش مهمی از ترکیبات کرمهای ضد آفتاب را تشکیل خواهد داد.

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.