وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.
خبر فوری

آیندهوون، پس از واقعه سقوط هواپیمای مسافربری مالزی

آیندهوون، پس از واقعه سقوط هواپیمای مسافربری مالزی
Euronews logo
اندازه متن Aa Aa

نخستین گروه از اجساد قربانیان پرواز خطوط هوایی مالزی که هفته گذشته در شرق اوکراین مورد اصابت موشک قرار گرفت و سرنگون شد، طی مراسمی رسمی، وارد پایگاه هوایی شهر آیندهوون هلند شد. اکثر قربانیان این پرواز هلندی بودند. پل مک داول در مقر یورونیوز در شهر لیون فرانسه با جیمز فرینی، گزارشگر اعزامی یورونیوز به شهر آیندهوون گفتگویی انجام داده است:

پل مک داول: جیمز، چقدر جو سوگواری بر شهر حاکم است؟

جیمز فرینی: آن طور که من با قدم زدن در شهر و صحبت کردن با مردم متوجه شدم، احساس حاکم بر اینجا مخلوطی از سوگواری، خشم و ناباوری است. بسیاری از آنها از خود می پرسند که چطور ممکن است چنین اتفاقی برای شمار زیادی از شهروندان هلندی رخ بدهد. خیلی از آنها تازه سال تحصیلی خود را به پایان رسانده بودند یا برای تعطیلات تابستانی به سفر رفته بودند.

واقعا بسیاری از مردم خشمگین هستند. نه فقط در آیندهوون، بلکه در سراسر هلند. شما شاهد مراسمهای زیادی برای بزرگداشت یاد قربانیان در فرودگاه بین المللی آمستردام بودید.

پل مک داول: این مصیبت چقدر مردم را متحد کرده است؟

جیمز فرینی: قطعا همینطور است. این اتحاد نه فقط در شهر، بلکه در سراسر کشور حاکم شده است. راس ساعت چهار بعد از ظهر در سراسر کشور به احترام قربانیان یک دقیقه سکوت برقرار شد. در مدارس، اداره ها، وسایل حمل و نقل عمومی، شبکه های رادیویی و تلویزیونی، همه و همه یک دقیقه کار خود را متوقف کردند.

پل مک داول: بازگشت جسدها به خانه، باعث شده است که چشم همه مردم به آیندهون دوخته شود. اما فردا همه به سر کار خود بازمی گردند. فکر می کنی چقدر پشت سر گذاشتن این غم و بازگشت به زندگی عادی برای کسانی که با آنها صحبت کردی دشوار است؟

جیمز فرینی: در پاسخ به سوال تو باید بگویم که مردم شهر روند بازگشت به زندگی عادی را آغاز کرده اند. در کلیساها، مدارس و اداره ها در هلند تدابیری اندیشیده شده تا به مردم برای بازگشت به زندگی عادی کمک شود. مردم هلند این گونه تلاش می کنند تا این تراژدی وحشتناک را پشت سر بگذارند.