خبر فوری
محتوای این برنامه در حوزه جغرافیایی شما در دسترس نیست

کوستاکونکوردیا، کشتی تفریحی که قربانگاه شد

نظرها
کوستاکونکوردیا، کشتی تفریحی که قربانگاه شد
اندازه متن Aa Aa

کوستا کونکوردیای ۱۱۴ هزار و پانصد تنی سرانجام جیلیو را ترک کرد و رهسپار جنوا شد. این کشتی نزدیک به دو سال و نیم به بخشی از منظره جیلیو تبدیل شده بود. یکی از بزرگترین کشتیهای تفریحی دنیا که در نزدیکی ساحل غرق شده بود. در این سانحه ۳۲ نفر جانشان را از دست دادند.

دبیرکل انجمن حمایت از قربانیان می گوید: “امیدوارم بزودی پیکر راسل گمشده را بیابند. سی و دو تن جانشان را از دست دادند اما راسل هنوز پیدا نشده است.”

راسل ربلو، یکی از کارکنان هندی کشتی بود و زمانی که در سیزدهم ژانویه سال ۲۰۱۲ کشتی به صخره برخورد کرد ناپدید شد. عملیات نجات مسافران کشتی به کندی انجام گرفت و بخشی از آنها به کام دریا رفتند و غرق شدند.

یکی از بازمانگدان آن فاجعه، یک زوج آلمانی بودند.

وی می گوید: “زمانی که جلیقه های نجات را برتن می کردیم کشتی در آب فرو می رفت. نزدیک به دو تا سه متر بدرون آب رفته بود. ناگهان سرعت غرق شدن سریعتر از آنی شد که انتظارش را داشتیم. به آن طرف از کشتی که همچنان بالا مانده بود نگاهی انداختم و به خودم گفتم اگر این قسمت هم بدرون آب برود دیگر شانسی برای زنده ماندن نخواهیم داشت.”

مسافران حیرت زده و شوکه شده کشتی پس از نجات به بندر استفانو انتقال یافتند. مسافران کشتی از ۷۰ ملیت متفاوت بودند و سفر تفریحی کشتی در زمستان انجام می شد.

پابلو لازارو همسر و فرزندش با شانس زیادی روی آب ماندند تا بتوانند با قایقی جانشان را نجات دهند.
او می گوید: “اگر کشتی بجای توقف در این مکان بیست متر دیگر براست رفته بود می بایست درباره مرگ بیش از چهار هزار تن صحبت کنیم.”

فرانچسکو اسکتینو، کاپیتان این کشتی هم می تواند روی همین موضوع جرایم خود را کم کند. چرا که هر چند او از کشتی فرار کرد اما کشتی را در جایی متوقف کرد که بسیاری توانستند جان خود را نجات دهند. اسکتینو تنها عضو از کارکنان کشتی است که دادگاهی می شود.