خبر فوری
This content is not available in your region

آرژانتین عملا ورشکسته شد

نظرها
آرژانتین عملا ورشکسته شد
اندازه متن Aa Aa

آرژانتینی ها در حالی روز پنجشنبه خود را آغاز کردند که کشورشان در مذاکرات نیویورک با بستانکاران خود به نتیجه نرسید و برای دومین بار طی دوازده سال گذشته در وضعیت ورشکستگی قرار گرفت.

براساس حکم دادگاهی در ایالات متحده آمریکا آرژانتین موظف به بازپرداخت مبلغ یک میلیارد و ۳۳۰ میلیون دلار به دو نهاد مالی ان ام ال و اورلییوس متخصص در بازخرید بدهی ها است. این دو نهاد مالی در سالهای ۲۰۰۵ و ۲۰۱۰ با کاهش میزان بدهی های آرژانتین موافقت نکرده بودند و خواهان دریافت صد در صد طلب خود شده بودند.

مقامات آرژانتینی تا آخر روز چهارشنبه فرصت داشتند تا با این نهادهای مالی که به نهادهای مالی «کرکس» معروف هستند به توافق برسند.

آکسل کیسیلوف، وزیر اقتصاد آرژانتین در واکنش می گوید: «آرژانتین پول برای بازپرداخت بدهی های خود دارد و به بازپرداخت بدهی ها ادامه می دهد. چگونه کسی همانند قاضی پرونده می تواند بگوید که ما در وضعیت عدم بازپرداخت بدهی ها قرار داریم؟ ما مسئولیت را متوجه قاضی گریزا می دانیم.»

آرژانتین با توجه به داشتن ۲۹ میلیارد دلار ذخایر ارزی قادر بود بدهی یک و نیم میلیارد دلاری خود را بازپرداخت کند اما این کشور بیم آن دارد هشت درصد دیگر از طلبکارانش که با تخفیف بدهی های این کشور موافقت نکردند خواهان بازپرداخت صد درصد طلب خود شوند. این موضوع میزان بدهی های آرژانتین را به رقم ۱۵ میلیارد دلار می رساند.

ورشکستگی مجدد آرژانتین تبعاتی از جمله کاهش ارزش پزو واحد پولی این کشور، افزایش میزان بهره وامهای شرکتها و بالا رفتن نرخ تورم در این کشور را در پی خواهد داشت.

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.