خبر فوری
This content is not available in your region

کمبود زن در کمیسیون جدید اتحادیه اروپا

نظرها
کمبود زن در کمیسیون جدید اتحادیه اروپا
اندازه متن Aa Aa

در ابتدا قرار بود نیمی از کمیسرهای کمیسیون جدید اتحادیه اروپا، یعنی چهارده تن آنها، زن باشند، اما تاکنون تنها دو زن نامزد احراز این مقام شده اند و این خلاف وعده های ژان کلود یونکر، رئیس جدید کمیسیون است.

گزارشگر یورونیوز در بروکسل می گوید: «از بیست و هشت کمیسیون قبلی، کمیسیون ژوزه مانوئل باروسو، هشت نفرشان زن بودند که آنهم در اقلیت بود. در کمیسیون آتی، علیرغم تقاضای آقای یونکر از کشورهای عضو، تعداد خانمها از اینهم کمتر است.»

در حال حاضر، “ورا یوروا” وزیر کنونی توسعه محلی از جمهوری چک، و “سسیلیا مالشتروم“، کمیسر اهل سوئد و احتمالا “کریستینا گئورگیوا” از بلغارستان تنها سه زن کابینه آقای یونکر را تشکیل می دهند.

سخنگوی آقای یونکر می گوید: “آقای یونکر تمام امکانات را خواهد سنجید و همچنان از اعضای اتحادیه خواهد خواست نامزدهای زن برای کمیسیون جدید معرفی کنند. اگر راه حل لازم یافت نشود، ممکن است تشکیل تیم جدید به عهده تعویق بیفتد.”

سران اتحادیه در پایان ماه اوت در بروکسل گردهم خواهند آمد تا در مورد مقامهای جدید تصمیم بگیرند، اما هیچیک تحمیل نظر از طرف دیگران را نمی پذیرد.

در نظر پرسی یورونیوز از شهروندان بروکسل همگی از انتخاب زنان در مقام کمیسر اتحادیه دفاع کرده و می گویند تعداد زنان شایسته احراز این مقام به میزان مردان لایق است و در اقلیت قرار گرفتن آنها در کمیسیون منطقی نیست. اما یک شهروند می گوید انتخاب کمیسرهای اتحادیه باید بر اساس لیاقت باشد و نه بگفته او، بر اساس «جیره بندی جنسیتی».

در این میان، مارتین شولتز، رئیس پارلمان اروپا هشدار داده است که اگر درصد زنان در کمیسیون جدید کمتر از حد معقول باشد، پارلمان آنرا تصویب نخواهد کرد.

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.