خبر فوری

شدت گرفتن درگیری میان گروههای مخالف در لیبی

شدت گرفتن درگیری میان گروههای مخالف در لیبی
Euronews logo
اندازه متن Aa Aa

درگیری میان گروههای مسلح در دو شهر طرابلس و بنغازی در لیبی همچنان ادامه دارد و مقامات این کشور شرایط را “خطرناک” توصیف کرده اند.

درپی خشونتهایی که از دو هفته پیش تاکنون آغاز شده، بیش از ۲۰۰ تن کشته و دستکم ۹۰۰ نفر مجروح شده اند.

این درگیری ها همچنین سقوط یک فروند هواپیمای ارتش در فرودگاه شهر طرابلس و به آتش کشیده شدن دومین انبار بزرگ سوخت لیبی را به دنبال داشته است.

روز شنبه نخستین نشست نمایندگان پارلمان جدید لیبی تحت تدابیر شدید امنیتی برگزار شد. دولت لیبی امیدوار است، بتواند بین گروههای مخالف آشتی برقرار کند.

گروههای مخالف دولت معمر قذافی که سال ۲۰۱۱ وی را از قدرت ساقط کردند تا به امروز بر سر تقسیم حاکمیت در طرابلس به تفاهم نرسیده اند.

خشونت های اخیر سبب شده تا کشورهای غربی نسبت به خارج کردن اتباع و دیپلمات های خود در لیبی اقدام کنند. نخستین گروه از اتباع خارجی توسط یک کشتی یونانی به شهر آتن منتقل شدند.

مقامات دو کشور الجزایر و تونس نیز از گسترش ناآرامی ها در همسایگی خود به شدت ابراز نگرانی کرده اند. وزیر خارجه تونس می گوید، روزانه بین ۵ تا ۶ هزار نفر لیبی را ترک و وارد این کشور می شوند.

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.