خبر فوری
This content is not available in your region

پیام صلح دو رییس جمهور در صدمین سالگرد جنگ جهانی اول

پیام صلح دو رییس جمهور در صدمین سالگرد جنگ جهانی اول
اندازه متن Aa Aa

در صدمین سال آغاز جنگ جهانی اول و در زادروز ورود فرانسه به این جنگ، دو رییس جمهوری فرانسه و آلمان در یکی از مهمترین بناهای یادبود این جنگ حضور پیدا کردند.

فرانسوا اولاند، رییس جمهوری فرانسه و یواخیم گائوک رییس جمهوری آلمان در مکان یادبود آرماند پیر یاد قربانیان جنگ جهانی اول را گرامی داشتند. این بنای یادبود در رشته کوههای وژ فرانسه و استان آلزاس، محل نزاع یکی از مرگبارترین درگیریهای رودروی دو ارتش فرانسه و آلمان، واقع است.

آقای اولاند با تاکید بر صلح دو کشور آلمان و فرانسه، دستیابی به صلح در خاورمیانه را ناممکن ندانست و گفت: “برای همه کسانی که از روند برقراری صلح در خاورمیانه ناامید شده اند، می گویم همبستگی امروز ما تصویری مناسب برای داشتن یک چشم انداز مثبت است. تاریخ آلمان و فرانسه نشان می دهد که اراده ملتها همیشه می تواند بر تقدیرگرایی چیره شود. ما وارثان پدران در جنگمان، حالا می توانیم در صلح و آرامش با هم زندگی کنیم.”

یواخیم گائوک، رییس جمهوری آلمان خطاب به همتای فرانسوی اش گفت: “پدربزرگهای ما که با هم جنگیده اند هیچگاه نمی توانستند چنین روزی را تصور کنند. این تصویر بمثابه یک رویا برای آنهاست. اما واقعیت دارد، مردمی پس از ریختن خونهای بسیار می توانند از نو با هم متحد شوند و زندگی نویی در پیش بگیرند.”

بنای یادبود آرماند پیر در فرانسه، جایی است که یکی از اولین نبردهای جنگ جهانی اول، در ماه ژانویه سال ۱۹۱۵ بین ارتش فرانسه و آلمان روی داد و بیش از ۲۵۰۰۰ سرباز در این نبرد کشته شدند. در برخی از مناطق نبرد فاصله بین خاکریز آلمانها و فرانسویها تنها ۲۲ متر بود. علاوه بر تلفات ناشی از بمباران هواپیماهای دشمن، بسیاری از سربازان بر اثر گرسنگی و تشنگی و سرمای زمستان از پای درآمدند.

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.