خبر فوری
This content is not available in your region

حکم زندان ابد برای دو رهبر خمرهای سرخ در کامبوج

نظرها
حکم زندان ابد برای دو رهبر خمرهای سرخ در کامبوج
اندازه متن Aa Aa

دادگاهی در کامبوج که تحت حمایت سازمان ملل متحد برگزار شده، دو رهبر درجه اول خمرهای سرخ را به اتهام جنایت علیه بشریت به زندان ابد محکوم کرد.

یکی از محکومان این دادگاه “نائون چه آ“، ایدئولوگ و قائم مقام پل پوت رهبر خمرهای سرخ و دیگری “خیو سامفان” رئیس دولت مائوئیستی وقت بین سال های ۱۹۷۶ تا ۱۹۷۹ بوده است.

وکلای این دو محکوم می گویند که درقبال حکم دادگاه درخواست تجدید نظر خواهند کرد.

یک بازمانده زندان خمرهای سرخ پس از صدور حکم گفت: “حکم دادگاه از نظر من کاملا قابل قبول است، اما پیشنهادم اینست که دادگاه طبق قانون مدنی کامبوج جبران خسارت شخصی برای بازماندگان نیز تعیین کند.”

یکی دیگر از بازماندگان قربانیان رژیم خمرهای سرخ گفت: “من از حکم دادگاه در مورد زندان ابد برای “چه آ” و “سامفان” راضی هستم. این سرمشقی برای نسل های آینده است تا آن رژیم سه سال و هشت ماه و بیست روزه خمرها دیگر تکرار نشود.

در دوران حکومت خمرهای سرخ با هدف ایجاد یک جامعه کمونیستی کامل در کامبوج، کار اجباری به ویژه در مزارع برقرار شد و افراد مظنون و ناراضی در برابر جوخه های اعدام قرار می گرفتند و در گورهای جمعی دفن می شدند.

در این دوران، حدود دو میلیون نفر یعنی بیش از بیست درصد جمعیت کامبوج جان خود را از دست دادند.

حکومت خمرهای سرخ در سال ۱۹۷۹ با حمله ارتش ویتنام سقوط کرد و پل پوت رهبر خمرها در سال ۱۹۹۸ و در حالی که در انتظار محاکمه به اتهام جنایت علیه بشریت بود، درگذشت.

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.