وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.
خبر فوری

اوباما: نیاز به عملیات بیشتری برای خارج کردن پناهجویان عراقی از کوهها نیست

اوباما: نیاز به عملیات بیشتری برای خارج کردن پناهجویان عراقی از کوهها نیست
Euronews logo
اندازه متن Aa Aa

با پیشرفت شبه نظامیان گروه موسوم به “دولت اسلامی” در شمال و غرب عراق و افزایش تعداد پناهجویان، سازمان ملل اعلام کرد که سطح فوریت در کمک رسانی به این آوارگان را به بالاترین میزان آن رسانده است.

برندان مکدونالد، یکی از مسئولان دفتر هماهنگ کننده امور بشر دوستانه سازمان ملل، با اعلام این خبر، گفت: “دلیل این تصمیم این است که میزان کمکهایی که عراق برای این پناهجویان نیاز دارد فراتر از تواناییهای این کشور، سازمان ملل و شرکای آن است.”

این در حالی است که برخی مقامات غربی از جمله رییس جمهور آمریکا و نخست وزیر بریتانیا، از موفقیت عملیات نظامی و امدادرسانی ابراز خرسندی می کنند.

دیوید کامرون، نخست وزیر بریتانیا با اشاره به عملیات آمریکا برای یافتن پناهجویان در کوهها گفت: “به نظر می رسد که اخبار خوبی هست که نشان می دهد تعداد افرادی که در کوهها به سر می برند کمتر از تعدادی است که انتظار می رفته. ما همچنین شاهد آن هستیم که کمکهای هوایی بریتانیا بدست مردم رسیده و شرایط آنها را تغییر داده است.”

بنابه گفته وزارت دفاع آمریکا حدود 5000 تن از ایزدیان عراق هم اکنون در کوههای سنجار زندگی می کنند.

به همین دلیل باراک اوباما، رییس جمهور آمریکا، گفت که دیگر نیازی به عملیات بیشتری برای خارج کردن مردم از مناطق کوهستانی نمی بیند.

او همچنین افزود: “فکر نمی کنم که دیگر نیازی به ادامه ارسال کمکهای بشر دوستانه از طریق هوا وجود داشته باشد.”

کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل، تعداد پناهجویان ایزدی، جامعه کردزبان غیر مسلمان عراق، را دهها هزار نفر اعلام کرده است.