خبر فوری
This content is not available in your region

هفتادمین سالگرد ورود متفقین به جنوب فرانسه

نظرها
هفتادمین سالگرد ورود متفقین به جنوب فرانسه
اندازه متن Aa Aa

در روزهای پایانی جنگ جهانی دوم و دو ماه پس از ورود ارتش متفقین به نرماندی فرانسه، نظامیان امریکایی و بریتانیایی از جنوب فرانسه به ارتش آلمان حمله کردند. ارتش متفقین تحت عملیات دراگون یا اژدها، پانزده اوت به به نبرد با ارتش المان نازی رفتند. هدف اصلی متفقین از این عملیات، بازپس گیری تولون، بزرگترین بندر نظامی فرانسه از آلمانها بود.

بیش از ۵ هزار چترباز در دره رون، در جنوب شرق فرانسه و در نزدیکی بزرگترین مرکز گشتاپو پیاده شدند و مخفیانه به نظامیان متفقین که از طریق کشتی از جنوب وارد شده بودند، پیوستند.

پس از حمله هواپیماها که به عملیات نیروی راگبی مشهور شد، در روز پانزدهم اوت نزدیک به ۵۰ هزار نظامی متفقین از طریق کشتی به خاک فرانسه می رسند. آنها از شمال و جنوب، سعی می کنند آلمانهای نازی را محاصره کنند.

بیش از دویست ناوگان جنگی آمریکایی و بریتانیایی از جنوب ایتالیا به جنوب فرانسه حمله می کنند. در مقابل آنها، دویست پنجاه هزار سرباز آلمانی مقاومت می کنند، اما مقاومت آلمانها زمان زیادی تاب نمی آورد و در فرژوس، قدرت به دست متفقین می افتد.

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.