خبر فوری
This content is not available in your region

بحران انسانی در شرق اوکراین شدت می گیرد

نظرها
بحران انسانی در شرق اوکراین شدت می گیرد
اندازه متن Aa Aa

کمبود مواد غذایی و نگرانی از قحطی آب آشامیدنی در شرق اوکراین به نگرانی عمده ای بدل شده است. فروشگاه های مواد غذایی در منطقه دونتسک مملو از مردمی است که برای خرید و ذخیره آب آشامیدنی از یکدیگر سبقت می گیرند.

جنگ داخلی در شرق اوکراین میان ارتش و جدایی طلبان هوادار کرملین به مراکز توزیع برق و نیز تاسیسات آب شهری آسیب وارد کرده است.

آندری از شهروندان دونتسک می گوید: «هیچ ذخیره ای در انبار باقی نمانده است به همین دلیل ما از فروشگاه های بزرگ آب می خریم چون دیگر فروشگاهها خالی شده اند.»

الکساندر، یک راننده تاکسی است که می گوید: «افراد کهنسال از من می خواهند برایشان آب بخرم و ببرم و من هم همین کار را می کنم.»

هزاران شهروند دیگر نیز ترجیح می دهند هر چه زودتر از مناطق بحرانزده خارج شوند. بسیاری که موفق به خروج از شرق اوکراین شده اند در اردوگاهی موقت در منطقه روستوف روسیه اقامت دارند. اگرچه شرایط این پناهجویان نیز از آنان که در دونتسک باقی مانده اند بهتر نیست.

رومان دوبچاک، معدنچی ۴۰ ساله در این اردوگاه می گوید: «این جنگ مربوط به من نیست. من نخواستمش. مادرم یا مادر و پدر همسرم یا فرزندانم این جنگ را نمی خواهند. ما هر آنچه داشتیم را گذاشتیم و گریختیم. احتمالا چیزی آنجا باقی نمانده است.»

الونا، دختری ۲۶ ساله می گوید: «خواهرم در سوچی زندگی می کند. من می خواهم بروم آنجا و حداقل برای یافتن کار تلاش کنم تا وقتی این ماجراها تمام شود زندگی آرامی داشته باشم، البته اگر این ماجراها روزی تمام شود!»

کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل متحد اعلام کرده است که طی چهار ماه گذشته ۷۰۰ هزار تن اوکراین را به مقصد روسیه ترک کرده اند. همچنین ۱۱۷ هزار تن نیز در اوکراین تغییر مکان داده اند. به گزارش این نهاد بین المللی روزانه هزار شهروند اوکراینی از مناطق جنگزده می گریزد.

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.