خبر فوری

مراسم خاکسپاری مایکل براون در آرامش برگزار شد

مراسم خاکسپاری مایکل براون در آرامش برگزار شد
Euronews logo
اندازه متن Aa Aa

مراسم خاکسپاری نوجوان هجده ساله سیاهپوستی که مرگش جرقه آشوبها را در شهر فرگوسن آمریکا زد در آرامش نسبی برگزار شد.

صدها نفر از اقوام و دوستان مایکل براون، در مراسم ترحیم او در یک کلیسا شرکت کردند. پدر مایکل براون از همه دوستداران او خواسته بود که دست از خشونت بکشند و در این مراسم با آرامش حضور پیدا کنند.

این نوجوان سیاهپوست حدود دو هفته قبل در حالی که مسلح نبود هدف گلوله یک مامور پلیس قرار گرفت و کشته شد. این اتفاق باعث ایجاد آشوب در شهر فرگوسن در ایالت میسوری آمریکا شد.

در مراسم ترحیم او چند تن از فعالان مدنی، بخصوص فعالان حقوق سیاهپوستان از جمله جسی جکسون حضور داشتند. جی نیکسون، فرماندار ایالت میسوری از غایبان سرشنانس این مراسم بود.

معترضان به مرگ مایکل براون می گویند که این اتفاق، نمونه ای از برخوردهای تبعیض آمیز پلیس با افراد سیاهپوست است.

در پی بالاگرفتن اعتراضها، نیروهای ویژه پلیس در شهر فرگوسن مستقر شدند و با ابزارهای مختلف از جمله گاز اشک آور و گلوله های لاستیکی تلاش کردند که معترضان خشمگین حاضر در تظاهرات را متفرق کنند. اما با آرام تر شدن اوضاع، فرماندار میسوری به نیروهای پلیس ایالتی دستور داد که منطقه فرگوسن را ترک کنند و نیروهای پلیس محلی کنترل شهر را به دست گرفتند.

اریک هولدر، دادستان کل آمریکا هفته پیش برای آرام کردن اوضاع به منطقه فرگوسن رفت و با خانواده مایکل براون دیدار کرد. او وعده داد که تحقیقات کاملی درباره این اتفاق صورت خواهد گرفت.

برخورد پلیس با مایکل براون در پی ظنین شدن پلیس به مشارکت او در یک سرقت آغاز شد که سرانجام به تیراندازی توسط یک مامور پلیس و مرگ او انجامید. این نوجوان هجده ساله سابقه هیچ اقدام خلاف قانونی نداشته است.

پیش از آغاز مراسم ترحیم مایکل براون، حاضران به دست زدن، آواز خواندن و رقصیدن پرداختند.

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.