خبر فوری
This content is not available in your region

اردوغان: موضوع قبرس را در سازمان ملل پی می گیریم

نظرها
اردوغان: موضوع قبرس را در سازمان ملل پی می گیریم
اندازه متن Aa Aa

رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری تازه برگزیده ترکیه در نخستین سفر رسمی خارجی اش در این سمت، وارد قبرس شمالی شد.

آقای اردوغان روز دوشنبه در فرودگاه نیکوزیا نسبت به آغاز طرح تامین آب جمهوری قبرس شمالی از مسیر زیر دریای مدیترانه و تا دو ماه دیگر اظهار امیدواری کرد.

رئیس جمهوری ترکیه همچنین درباره مساله اختلاف ترک ها و یونانی های قبرس گفت: «این هفته نشست ناتو برپا می شود و چند هفته بعد نیز مجمع عمومی سازمان ملل متحد تشکیل خواهد شد. در تمام این برنامه ها ما به طرح موضوع قبرس ادامه می دهیم. جمهوری ترک قبرس شمالی همواره در راس برنامه ما است.»

تلاش های بین المللی برای متحد کردن دو منطقه جدا شده قبرس تاکنون بی ثمر بوده است. آخرین بار در سال ۲۰۱۲میلادی مذاکرات طرفین بی نتیجه باقی ماند. گفتگوهایی دوجانبه نیز در فوریه سالجاری میلادی صورت گرفت که پیشنهادات مطرح، از سوی قبرس جنوبی رد شد.

ترک های شمال قبرس پس از حدود یک دهه مذاکرات بی نتیجه برای صلح و اتحاد با بخش یونانی نیشین این جزیره، در سال ۱۹۸۳میلادی استقلال خود و تاسیس «جمهوری ترک قبرس شمالی» را اعلام کردند.

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.