وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.
خبر فوری

امضای قرارداد احداث خط لوله انتقال گاز بین روسیه و چین

امضای قرارداد احداث خط لوله انتقال گاز بین روسیه و چین
Euronews logo
اندازه متن Aa Aa

روسیه در تلاش است تا وابستگی اقتصادی خود به کشورهای غربی را کاهش دهد. در حالی که تنش بین این کشور و دولتهای غربی بر سر بحران اوکراین به اوج خود رسیده است، روسیه روز دوشنبه یک قرارداد احداث خط لوله انتقال گاز با چین امضاء کرد.

ظرفیت انتقال گاز این خط لوله که «قدرت سیبری» نام گرفته ۶۱ میلیارد متر مکعب در سال است و طول آن چهار هزار کیلومتر اعلام شده است.

ولادیمیر پوتین، رییس جمهوری روسیه می گوید: «احداث این خط لوله جدید نه تنها به ما اجازه می دهد تا میزان صادرات خود و حیطه جغرافیایی آنرا افزایش دهیم، بلکه به ما امکان عبور از یک مرحله جدی را می دهد، و آن تهیه گاز برای خود سیبری و بخشهای شرقی کشور است.»

هزینه احداث این خط لوله که منابع گازی سیبری شرقی را به چین صادر می کند حدود ۵۵ میلیارد دلار ارزیابی شده است.

این قرارداد در راستای اجرای قرارداد ۴۰۰ میلیارد دلاری بین چین و روسیه است که در ماه مه سال ۲۰۱۴ پس از سالها مذاکره بین طرفین امضاء شد. براساس این قرارداد سی ساله شرکت گازپروم روسیه صادرات گاز این کشور به چین را بر عهده خواهد داشت.