خبر فوری
This content is not available in your region

فیلمی درباره نسل کشی ارامنه در جشنواره ونیز

نظرها
فیلمی درباره نسل کشی ارامنه در جشنواره ونیز
اندازه متن Aa Aa

جشنواره فیلم ونیز از دهها سال قبل به پرداختن به مسائل سیاسی و اجتماعی جنجال برانگیز شهرت دارد و امسال نیز از این امر مستثنی نیست.

به همین خاطر بود که فیلم “بریدگی” ساخته “فاتح آکین” کارگردان ترک تبار آلمانی در مورد نسل کشی اقلیت ارمنی توسط حکومت عثمانی ها، هیجانی را در هفتاد و یکمین جشنواره ونیز دامن زد. این نسل کشی هنوز موضوعی مورد منازعه است و در ترکیه پذیرش مسئولیت تاریخی آن با مقاومت هایی روبروست.

فاتح آکین می گوید فیلم او به گونه ای است که هر دو طرف تاریخی این رویداد می توانند در آن هویتی قهرمانانه بیابند.

فاتح آکین کارگردان فیلم درباره هدف خود از ساختن آن می گوید: “من سعی کرده ام فیلمی بسازم که در آن هم آن گروه از جامعه ترک که به نسل کشی ارمنی ها اذعان دارند و هم گروهی که آن را نسل کشی نمی دانند، خود را در فیلم بیابند. رویای دیگر فیلم این بود که گروه سوم یعنی ارمنی ها چه در ارمنستان، چه در ترکیه و چه در سراسر جهان بتوانند هویت مورد نظر خود را در آن ببینند. فیلمی است که در حقیقت بتواند این دو گروه رویاروی یکدیگر را خوشحال کند.”

در این فیلم، طاهر رحیم، بازیگر عرب تبار فرانسوی در نقش یک آهنگر ارمنی ظاهر می شود که پس از وقوع خشونت ها و از دست دادن ارتباط با خانواده، در جستجوی دو دختر خود به سراسر جهان سفر می کند. برآورد می شود در جریان این خشونت سازمان یافته یک و نیم میلیون ارمنی جان خود را از دست دادند.

فیلم “دور از مردان” از کارگردان فرانسوی داوید اولهوفن، که در بخش مسابقه جشنواره ونیز به نمایش درآمد، اقتباسی از یک داستان کوتاه آلبرکامو به نام “مهمان” است. فیلم روایتی است از رویدادهای آغاز جنگ الجزایر علیه استعمار فرانسه در دهه ۱۹۵۰ و در آن ویگو مورتنسن بازیگر آمریکایی در نقش یک سرگرد سابق ارتش فرانسه که در مدرسه تدریس می کند ظاهر می شود.

او با یک روستایی عرب متهم به قتل که “ردا کاتب” بازیگر فرانسوی عهده دار نقش اوست، در کویری همسفر می شود. در این سفر هر دو تلاش می کنند تا بر بی اعتمادی نسبت به یکدیگر غلبه کنند.

ردا کاتب در سال ۲۰۱۲ در فیلم سی دقیقه پس از نیمه شب درباره اسامه بن لادن که نامزد پنج جایزه اسکار شد نیز بازی کرده بود.

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.