خبر فوری

خبرنگار فرانسوی:مظنون حمله به موزه یهودیان، در سوریه گروگانگیر بود

خبرنگار فرانسوی:مظنون حمله به موزه یهودیان، در سوریه گروگانگیر بود
Euronews logo
اندازه متن Aa Aa

خبرنگار فرانسوی که توسط شبه نظامیان اسلامگرا در سوریه ربوده شده بود و ماهها گروگان بود می گوید که یکی از گروگانگیرها، فردی است که مظنون به حمله به موزه یهودیان در بروکسل است.

نیکولاس هنین، در نشستی خبری اعلام کرد که مطمئن است مهدی نموشی سال گذشته زندانیان را شکنجه می کرد.

مهدی نموشی یک فرانسوی الجزایری تبار است که به اتهام حمله به موزه یهودیان در فرانسه بازداشت شد. دولت فرانسه او را برای محاکمه به بلژیک تحویل داده است.

نیکولاس هنین، روزنامه نگار فرانسوی می گوید: «پس از بازداشت مهدی نموشی، به من مدارکی در قالب فایلهای ویدیویی و صوتی داده شد که به من اجازه داد بتوانم با قاطعیت او را شناسایی کنم. بله، مهدی نموشی با من بدرفتاری کرد. من درباره گروگانهای دیگر غربی نمی توانم اظهار نظر کنم که آیا آنها هم چنین تجربه ای داشتند یا نه. اما من صدای او را می شنیدم که در حال شکنجه کردن زندانیهای سوریه ای دیگر در ساختمان ما بود. در ساختمانی که ما در آن بودیم، علاوه بر گروگانهای غربی، حدود پنجاه تا هشتاد زندانی دیگر هم حاضر بودند.»

آقای هنین یکی از چهار خبرنگاری بود که پنج ماه قبل از دست شورشیانی که آنها را در سوریه ربوده بودند آزاد شدند. یکی از وکلای مدافع او گفته است که همه گروگانها تایید کرده اند که مهدی نموشی در میان گروگانگیران حضور داشت.

دادستانهای پرونده حمله به موزه بروکسل می گویند که مهدی نموشی پس از سپری کردن زمانی در سوریه به اروپا برگشته بود.

وکیل مدافع پیشین مهدی نموشی می گوید: «هیچکس نپرسید که آیا او به سوریه رفته بود یا نه. هیچکس نمی تواند با قاطعیت بگوید که او به سوریه سفری داشت. اما هیچکس از او نپرسید که او در سوریه چه کاری انجام داد. همه بحث درباره اتفاقی که در بلژیک رخ داد بود.»

چهار ماه قبل چهار نفر در حمله گروهی مسلح به موزه یهودیان در شهر بروکسل کشته شدند. مهدی نموشی در شهر مارسی و در جریان بازرسی معمولی گمرکی بازداشت شد. پلیس می گوید او در هنگام بازداشت یک اسلحه کلاشنیکف و یک هفت تیر با خود داشت که مشخصاتشان با مشخصات سلاح های استفاده شده در حمله بلژیک مطابقت دارد.

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.