خبر فوری
This content is not available in your region

اسکاتلند بر سر دوراهی

نظرها
اسکاتلند بر سر دوراهی
اندازه متن Aa Aa

ده روز دیگر، شهروندان اسکاتلند در مورد جدایی قلمروشان از بریتانیا تصمیم خواهند گرفت. اگر اسکاتلند رای به استقلال بدهد، این امر پیامدهای گسترده ای بر روابط آن با اتحادیه اروپا خواهد داشت.

در ماه فوریه گذشته، رئیس کمیسیون اروپا، ژوزه مانوئل باروسو، گفت یک اسکاتلند مستقل باید برای پیوستن به اتحادیه مجددا تقاضا بدهد. او موقعیت اسکاتلند در مورد اتحادیه را قبلا به اطلاع مجلس اعیان بریتانیا رسانده بود.

در حال حاضر، کمیسیون اروپا تا هنگام برگزاری و اعلام نتیجه رفراندوم اسکاتلند از هرگونه اظهار عقیده خودداری می کند.

یک سخنگوی کمیسیون اروپا گفت: “این نقش ما نیست که ده روز مانده به رای گیری با صدور بیانیه هایی که به گونه های متفاوت تعبیر شود، در این زمینه دخالت کنیم.”

الکساندر سالمون، وزیر اول اسکاتلند تاکید دارد که اسکاتلند در صورت استقلال، در جمع اتحادیه اروپا باقی خواهد ماند.

ویویان پرتوسو، تحلیلگر از موسسه روابط بین الملل در بروکسل می گوید: “اسکاتلند باید برای عضویت در اتحادیه تقاضا داده از شورای اروپا بخواهد در مورد آن رای بدهد. مشکل آنجا خواهد بود که اسکاتلند بخواهد از تمام موارد استثنا که بریتانیا از آن بهره مند است، مثل مستثنی بودن از “شنگن” یا واحد پولی یورو، استفاده کند.”

تصمیم مردم استکاتلند هرچه باشد، از طرف سایر جنبشهای جدایی طلب اروپا مثل کاتالونیای اسپانیا، بدقت دنبال خواهد شد.

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.