وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.
خبر فوری

ادامه کاهش قیمت نفت خام در بازارهای جهانی

ادامه کاهش قیمت نفت خام در بازارهای جهانی
Euronews logo
اندازه متن Aa Aa

قیمت جهانی نفت خام به کمتر از یکصد دلار به ازای هر بشکه کاهش یافته است. کاهش تقاضا و اشباع بازار نفت از یک سو و افزایش عرضه نفت شیل از سوی دیگر از جمله عوامل اصلی سقوط قیمت نفت است.

تنها در فاصله دو ماه، یعنی از ماه ژوئن گذشته تا به حال، قیمت نفت اوپک با حدود نه و نیم دلار کاهش از ۱۰۷ دلار و ۸۹ سنت به ۹۸ دلار و ۴۶ سنت رسیده است.

اوله هانسن، کارشناس ساکسو بانک در کپنهاگ در یک گفتگوی تلفنی با یورونیوز گفت: «افزایش عرضه نفت خام، قیمت نفت را تحت فشار قرار داده است. برخی از خطرات ژئوپولیتیک که در دوران تابستان شاهد بودیم، بویژه در مورد عراق، از بین رفته و در عین حال به دورانی از سال رسیده ایم که معمولا تقاضای پالایشگاهها کاهش می یابد. بنابراین در کوتاه مدت، احتمالا قیمت نفت کمتر هم خواهد شد.»

بر اساس گزارش ماهانه دبیرخانه اوپک، قیمت روزانه سبد نفت اوپک روز سه شنبه به ۹۶ دلار و ۹۹ سنت رسید. این رقم از آوریل ۲۰۱۳ میلادی تا کنون بی سابقه است.

اوله هانسن در ادامه تحلیل خود می گوید: «افزایش تولید اوپک در سال گذشته بدلیل کاهش ذخایر لیبی صورت گرفت. اکنون نفت لیبی به بازار برگشته، که دیر یا زود تاثیر خود را خواهد داشت. عراق هم تولیدات خود را افزایش داده و ایران هم می تواند این کار را بکند. عربستان سعودی اعلام کرده حاضر به کاهش سهم خود در بازار است.»

آژانس بین المللی انرژی پیش بینی خود در مورد تقاضای نفت در سال جاری میلادی را کاهش داده است.

قیمت هر بشکه نفت برنت دریای شمال برای تحویل در اکتبر، روز چهارشنبه با کمی بیش از یک دلار کاهش طی دو روز اخیر به ۹۹ دلار و ۵۰ سنت رسید و نفت خام آمریکا به قیمت ۹۲ دلار به فروش رفت.