خبر فوری

ایران و ترکیه غایب در ائتلاف علیه «دولت اسلامی»

ایران و ترکیه غایب در ائتلاف علیه «دولت اسلامی»
Euronews logo
اندازه متن Aa Aa

ایالات متحده آمریکا اعلام کرد که ایران برای نبرد نظامی در ائتلاف علیه «دولت اسلامی» در عراق و سوریه جایی نخواهد داشت.

جان کری، وزیر امورخارجه ایالات متحده آمریکا درباره ائتلاف علیه گروه مسلح موسوم به «دولت اسلامی» گفت: «این ائتلافی گسترده از کشورهای عرب، اروپایی و ایالات متحده و دیگران خواهد بود. هیچکس از من نخواسته که حضور ایران را نیز در نظر آوریم ولی من فکر می کنم در این شرایط و در این زمان، این مساله به هیچ عنوان درست نباشد.»

دولت ایالات متحده آمریکا موفق شده است که سران ۱۰ کشور عرب از جمله قطر و عربستان سعودی را برای نبرد با «دولت اسلامی» متحد کند.

جاش ارنست، مسوول رسانه ای کاخ سفید در اینباره گفت: «به شیوه ای که ما با القاعده و متحدانش در سراسر جهان در جنگ هستیم، با داعش نیز در جنگیم ولی اشتباه نکنید وقتی که می گویم “ما“، درباره فقط ایالات متحده حرف نمی زنم. منظورم این ائتلاف بین المللی گسترده است که شامل دولت های سنی مذهب منطقه و متحدانمان در جهان می شود.»

در همین حال وزیر امورخارجه ایالات متحده آمریکا در سفر به آنکارا و در پی دیدار با رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه تلاش کرد تا حمایت این کشور را نیز در رابطه با ائتلاف علیه «دولت اسلامی» جلب کند. دولت ترکیه تاکنون برای مشارکت در این ائتلاف تمایلی نشان نداده است.

ترکیه که یکی از اعضای سازمان پیمان آتلانتیک شمالی، ناتو است با هر دو کشور سوریه و عراق مرز طولانی دارد. مقامات ترکیه از متحدان واشینگتن در منطقه به شمار می روند با این همه در نشست خبری آقای کری در آنکارا شرکت نکردند.

در حال حاضر گروه هایی از مخالفان مسلح بشار اسد در سوریه به نبرد با «دولت اسلامی» پیوسته اند. این در حالی است که ایران ضمن تروریست خواندن گروه «دولت اسلامی»، از مدافعان اصلی پایداری حکومت بشار اسد در جنگ داخلی سوریه است.

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.