خبر فوری

وعده مکتوب رهبران بریتانیا به اسکاتلند در ازای ماندن

وعده مکتوب رهبران بریتانیا به اسکاتلند در ازای ماندن
Euronews logo
اندازه متن Aa Aa

در حالیکه تنها دو روز به همه پرسی استقلال اسکاتلند مانده، رهبران سه حزب اصلی بریتانیا با امضای تعهدی مکتوب وعده داده اند که در ازای پاسخ نه به استقلال این سرزمین از بریتانیا، اختیارات پارلمان اسکاتلند را افزایش می دهند.

اعطای اختیار کامل مالی در بخش خدمات درمانی به دولت محلی اسکاتلند و تقسیم عادلانه منابع مالی بریتانیا در سرتاسر این کشور نیز از دیگر وعده های گنجانده شده در این تعهدنامه است.

هفته گذشته نیز آنها در اقدامی مشترک به اسکاتلند رفتند تا هر یک جداگانه شهروندان را به ماندن در بریتانیا ترغیب کنند.

گوردن براون، نخست وزیر سابق بریتانیا و رهبر پیشین حزب کارگر که از مخالفان استقلال اسکاتلند است نیز اعطای قدرت بیشتر به این سرزمین را منوط به پاسخ نه به همه پرسی خواند و گفت: «مردم اسکاتلند در صورت استقلال امتیازات مربوط به واحد پولی بریتانیا و تصمیم گیری در سطح بریتانیا را از دست می دهند. از دست دادن یک میلیون فرصت شغلی که در گرو ماندن در بریتانیاست را نیز باید افزود.»

با افزایش نسبت موافقان استقلال در نظرسنجی ها، مخالفان مبارزات خود را برای متقاعد کردن رای دهندگان به ماندن در بریتانیا را شدت بخشیده اند.

در مقابل موافقان جدایی اسکاتلند، نیز بیکار ننشسته اند و در آخرین روزهای قبل از همه پرسی با یادآوری فواید استقلال رای دهندگان را ترغیب می کنند که به جدایی رای بدهند.

گروهی از آنها در ابتکاری طنزآلود با قرار دادن موانعی در یک بزرگراه، آن را بعنوان مرز نمادین بین اسکاتلند و انگلستان اعلام کرده اند.

در آخرین ساعات باقی مانده به همه پرسی روز پنجشنبه، موافقان و مخالفان استقلال اسکاتلند از بریتانیا می کوشند تا رای دهندگان را با خود همراه سازند، یکی برای رفتن و دیگری برای ماندن.

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.