خبر فوری
محتوای این برنامه در حوزه جغرافیایی شما در دسترس نیست

گشایش موزه هنرهای اسلامی آقاخان در تورنتو

نظرها
گشایش موزه هنرهای اسلامی آقاخان در تورنتو
اندازه متن Aa Aa

در شهر تورنتوی کانادا، مکان فرهنگی تازه ای تحت عنوان موزه هنرهای اسلامی آقاخان گشایش یافته که موسس آن، شاه کریم حسینی آقاخان چهارم، امام حاضر شیعیان اسماعیلیه است.

در این ساختمان که طراحی آن توسط فومیکیهو ماکی، معمار ژاپنی انجام شده، بیش از هزار اثر، از جمله نسخ خطی از قرآن، متعلق به قرون هفت و هشت میلادی، نگهداری می شود.

در جهان موزه های فراوانی وجود دارد که بخشی از فضای خود را به هنرهای اسلامی اختصاص داده اند، اما موزه آقاخان، نخستین موزه در آمریکای شمالی خواهد بود که تنها به هنر اسلامی، اعم از نقاشی و تصویر سازی، سرامیک، نساجی، خطاطی، ادوات عملی، پوشاک و هزاران نسخه از قرآن اختصاص داده شده است.

برای افتتاحیه، نمایشگاهی موقتی با نام «باغ ایده ها» در نظر گرفته شده که کارهای هفت هنرمند معاصر پاکستانی را به نمایش می گذارد. شناخته شده ترین ایشان عمران قریشی است. او برای این نمایشگاه با اکریلیک و لاتکس نقاشی کرده است. حاصل کار اثری بزرگ با نام «باغ درون» است که در فضای باز موزه، روی زمین به نمایش درآمده است.

عمران قریشی می گوید: «ماه آوریل گذشته به تورنتو آمدم تا مکان را ببینم، همه جای موزه را نشانم دادند و گفتند هر کجا بخواهی می توانی کار کنی. من هم وقتی باغ را دیدم، که از باغ ایرانی الهام گرفته شده، به نظرم خیلی شبیه نگارگری آمد و از آنجا که من در نگارگری آموزش دیده ام، بسرعت با فضا رابطه برقرار کردم. خیلی از باغ ایرانی تاثیر گرفته اما همزمان خیلی مدرن و معاصر هم هست و کار من هم دقیقا همین چیزها است.»

آثار موزه، عمدتا از گنجینه خانوادگی آقاخان است و هدف این است که دستاوردهای تمدن اسلامی از اسپانیا تا چین را به نمایش گذاشته شود.

موزه آقاخان بخشی از فعالیت های شبکه توسعه آقاخان است که در سراسر جهان فعالیت می کند. موزه و مرکز اسلام اسماعیلی مجاور آن، در زمینی نزدیک به هفت هکتار و با هزینه ۳۰۰ میلیون دلار کانادا بنا شده و هدف آن جذب بازدیدکننده تا مرز ۲۵۰ هزار نفر در سال است.