خبر فوری
This content is not available in your region

گلایه وزیر اول اسکاتلند از «خلف وعده» کمپین مخالفان استقلال

نظرها
گلایه وزیر اول اسکاتلند از «خلف وعده» کمپین مخالفان استقلال
اندازه متن Aa Aa

آلکس سالموند، وزیر اول و رهبر حزب ملی اسکاتلند روز جمعه اعلام کرد که از سمت های خود کناری گیری می کند.

آقای سالموند ۵۹ ساله تنها ساعاتی پس از آنکه اعلام شد اکثریت شهروندان اسکاتلند به جدایی از بریتانیا رای منفی داده اند، در نشستی با خبرنگاران در ادینبورگ از تصمیم به استعفا خبر داد.

وی از کمپین استقلال طلبی و میزان مشارکت در همه پرسی روز پنجشنبه ابراز رضایت کرد و گفت: «برای من، به عنوان رهبر زمانم تقریبا به سر آمده است ولی کمپین برای اسکاتلند ادامه می یابد و رویایمان نخواهد مُرد.»

آقای سالموند همچنین به دیدار با دیوید کامرون، نخست وزیر بریتانیا و پی گیری وعده اعطای قدرت و امکانات بیشتر به اسکاتلند از سوی دولت مرکزی اشاره کرد. وی تصریح کرد: «من امروز با نخست وزیر صحبت کردم و اگرچه او مقاصدش را تکرار کرد تا به آنچه که او اکنون تعیین کرده بپردازد، ولی به بازخوانی لایحه اسکاتلند جدید در ۲۷مارس تن نمی دهد. این وعده ای واضح از سوی گوردون براون در کمپین بود. نخست وزیر می گوید این رای گیری بی معنی است. به گمانم او از حمایت حزبش برخوردار نخواهد بود.»

نخست وزیر بریتانیا می گوید درباره برنامه های جدید ماه نوامبر تصمیم گرفته می شود و سپس لایحه در ماه ژانویه به پارلمان ارایه خواهد شد تا در ماه مه به رای نهایی گذاشته شود. وزیر اول اسکاتلند اصرار دارد بازخوانی این لایحه، پیش از انتخابات پارلمانی صورت گیرد. هر لایحه در پارلمان بریتانیا باید سه بار پیش از رای گیری نهایی، مورد بررسی قرار گیرد.

پیش از این به دولت منطقه ای اسکاتلند، وعده هایی درباره اعطای قدرت تعیین مالیات ها، مخارج و هزینه های رفاهی داده شده است.

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.