خبر فوری
This content is not available in your region

کاوشگر فضایی هند در مدار مریخ قرار گرفت

کاوشگر فضایی هند در مدار مریخ قرار گرفت
اندازه متن Aa Aa

هند با موفقیت و برای نخستین بار یک ماهواره را در مدار مریخ قرار داد. هزینه این ماموریت تنها ۷۴ میلیون دلار برآورد شده است. این سه چهارم هزینه ساخت فیلمی مانند جاذبه یا گراویتی است.

نارندرا مودی، نخست وزیر هند این موفقیت را پیروزی بزرگی برای کشورش خواند و گفت: «این یک رویداد تاریخی است. ما جرات کردیم تا بسوی ناشناخته ها برویم و یک موفقیت «تقریبا ناممکن» بدست آوردیم.»

پس از یک سفر ده ماهه، این کاوشگر بامداد چهارشنبه به مریخ رسید و به این ترتیب هند به باشگاه نخبگان فضایی راه یافت.

هزینه پرتاب سفینه های اروپایی و آمریکایی به سوی مریخ به ترتیب بیش از ۳۸۰ و ۴۵۰ میلیون دلار تخمین زده شده است.

جرمی ویلکس، کارشناس فضا در یورونیوز توضیح می دهد: «از نقطه نظر اکتشاف مریخ، قدم بزرگی نیست اما این یک گام بزرگ برای آژانس فضایی هند به حساب می آید. آنها به جهان ثابت کردند که قادرند کار دشوار پرواز به یک سیاره دیگر را انجام دهند، در نزدیکی سیاره قرمز مانور داده و وارد مدار آن شوند. از نظر علمی نیز، آنها قادر خواهند بود مانند کاوشگر ناسا که روز یکشنبه در مدار مریخ قرار گرفت، در مورد جو مریخ اطلاعات جمع آوری کنند، که امر مهمی برای سفر انسان به این سیاره در حوالی دهه ۲۰۳۰ میلادی به حساب می آید.»

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.