وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.
خبر فوری

محاکمه ای که به دادگاه نورنبرگ رومانی شهرت یافته است

محاکمه ای که به دادگاه نورنبرگ رومانی شهرت یافته است
Euronews logo
اندازه متن Aa Aa

در بخارست پایتخت رومانی، روز چهارشنبه محاکمه ای آغاز شد که در آن به پرونده آلکساندرو ویشینسکو، ۸۸ ساله و فرمانده زندان رمنیکو سارات، طی دو دهه از حکومت کمونیست ها رسیدگی می شود. در دوران ریاست او بر این زندان دست کم ۱۴ زندانی جان سپردند.

نیکولتا ارمیا، همسر ژنرال لون ارمیا، یک زندانی سابق در زندان رمنیکو سارات: “من گزارش هایی را درباره دستور ویشینسکو با امضای خود او برای زندانی کردن همسرم در سلول انفردی با شرایط سخت، به دادگاه فرستادم. درباره روزهای بی شماری که همسرم غذا دریافت نمی کرد و این در پرونده ثبت است.”

این دادگاه به دادگاه نورنبرگ رومانی معروف شده و زندان رمنیکو سارات در حقیقت نوعی از اردوگاه کار اجباری در دو دهه ۱۹۵۰-۱۹۶۰ بود.

مدیر سابق یک موسسه دولتی تحقیق در مورد جرائم دوران کمونیسم می گوید: “جنایت، همیشه جنایت باقی می ماند، صرف نظر از زمان اتفاق آن. فکر می کنم این محاکمه برای جامعه رومانی مهم است، زیرا ابعاد جنایات دوران رژیم کمونیستی در دهه های ۱۹۵۰ و ۱۹۶۰ را نشان می دهد.”

جلسه روز چهارشنبه این دادگاه، اولین روز استماع دادرسی بود و روند محاکمه و صدور حکم برای آلکساندرو ویشینسکو دست کم تا یک ماه ادامه خواهد یافت.