خبر فوری

مسوولان شرکت "اوبر"، تاکسیرانی سنتی را به چالش کشانده اند

مسوولان شرکت "اوبر"، تاکسیرانی سنتی را به چالش کشانده اند
Euronews logo
اندازه متن Aa Aa

فعالیت شرکت آمریکایی “اوبر” که در زمینۀ حمل و نقل شهری به مسافران خدمات رسانی می کند، اعتراض رانندگان تاکسی در شهرهای اروپا را برانگیخته است. در تازه ترین این اعتصاب ها، رانندگان تاکسی در شهر لندن، روز چهارشنبه بیست و چهارم سپتامبر دست به اعتصاب زده و تردد در خیابان های مرکز این شهر را مختل کردند.

استفاده کنندگان از خدمات اوبر می توانند با نصب یک نرم افزار به روی تلفن هوشمند خود، اقدام به کرایۀ یک اتومبیل شخصی با راننده در هر مکانی از شهر کنند. اتومبیلی که کرایه می شود یک اتومبیل شخصی است و نداشتن سابقۀ قضایی و دارا بودن گواهی نامۀ رانندگی با سه سال اعتبار تنها شرایطی است که رانندۀ آن می تواند اقدام به سوار کردن مسافر برای مسافت های کوتاه شهری کند.

بنظر می رسد خدمات نرم افزاری اوبر یک طیف شغلی بسیار مهم در زندگی شهری را به چالش کشانده است. این نرم افزار، تاکسیرانی را از شکل سنتی خود خارج کرده و هر فردی با یک اتومبیل می تواند خدماتی شبیه تاکسیران ها به مسافران ارائه کند.

شرکت های تاکسیرانی در اکثر شهرهای اروپا، به این امر اعتراض دارند و آن را در تضاد با منافع خود می دانند و بهمین خاطر به دادگاه شکایت برده اند.

در بروکسل، خدمات شرکت اوبر توسط دادگاه رسیدگی به امور تجاری این شهر ممنوع اعلام شده است. دادگاه فرانکفورت نیز در پس شکایت فدراسیون تاکسیرانی آلمان، فعالیت اوبر را غیرقانونی خوانده بود اما لغو این حکم توسط دادگاه تجدید نظر اعتراض تاکسیران ها را برانگیخت.

پی یر دیمیتری گورکوتی، مدیر کل بخش اروپای غربی موسسۀ اوبر می گوید: اوبر تاکسیرانی را که هرگز با هیچ رقابتی روبرو نبوده، به لرزش درآورده است. این تنش ها اصلا تعجب برانگیز نیست. تلاش برای کارآمدتر، امن تر و مثمر ثمر بودن و ارائۀ خدمات بهتر به مردم در رفت و آمد روزانه، روشی است که ما می توانیم با استفاده از آن، بر آنها [ شرکت های تاکسیرانی] غلبه کنیم.”

نگاهی به میزان دفاتر اوبر در بیش از ۲۰۰ شهر اروپایی، حاکی از فراگیر شدن آن است و مسوولان این شرکت می گویند ارزش سرمایۀ آن بیش از ۱۷ میلیارد دلار است. در سوئد، پس از استکهلم، دومین شهر بزرگ این کشور یعنی گوتنبرگ نیز وارد قلمرو اوبر شده و در اسپانیا، علیرغم مخالفت تاکسیران ها، علاوه بر بارسلون، حالا در مادرید هم از اوبر استفاده می شود.

خولیو سانگارسیا، رییس و عضو سازمان تاکسیرانی مادرید می گوید: “ما رفتار حرفه ای و امنیت را به مشتریان ارائه می دهیم. این افراد که از آنها صحبت می شود، نابرابری و کار سیاه و حتی مافیا را وارد این حرفه می کنند.”

فدراسیون های تاکسیرانی در شهرهای اروپا علاوه بر شکایت بردن به دادگاهها، از اهرم هایی نظیر اعتصاب نیز استفاده می کنند تا از فعالیت اوبر جلوگیری کنند. اینکه این روش در از کار انداختن اوبر و ممنوعیت خدمات آن موثر باشد، بستگی به تقاضای بازار دارد اما بنظر می رسد تاکسیرانی سنتی در شهرهای اروپایی با یک رقیب جدی و سرسخت روبرو شده است.

نرم افزار اوبر از طریق ثبت نام از دارندگان اتومبیل خصوصی، به مشتریان خود این امکان را می دهد که از طریق این نرم افزار، اتوموبیلی را برای محلی که در آن بسر می برند پیدا کنند و با وارد کردن آدرس مقصد خود، از هزینه ای که باید پرداخت کنند نیز آگاهی یابند.

پرداخت هزینه نیز پس از رسیدن مسافر به مقصد، از طریق همان نرم افزار صورت می گیرد. ۲۰ درصد از کرایۀ پرداخت شده به رانندۀ اتومبیل شخصی، به شرکت خدمات رسانی اوبر تعلق می گیرد.

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.