خبر فوری
محتوای این برنامه در حوزه جغرافیایی شما در دسترس نیست

رقص در خدمت بررسی رفتار مهاجران

نظرها
رقص در خدمت بررسی رفتار مهاجران
اندازه متن Aa Aa

موسسه رقص آئه ریتِس کار جدیدی بنام “پلانیتِس” ارائه داده است که در آن رقصندگان، مهاجران موقت هستند.

رقصندگان مسافرت می کنند و حکایت ها و تجاربی از گذشته را با خود به همراه دارند. آنها می خواهند شیوه جدیدی برای زندگی خود انتخاب کنند و در عین حال، هویت خویش را نیز حفظ کنند.

پاتریسیا آپِرجی، طراح این رقص می گوید: “موضوع ما به افرادی اشاره دارد که به خواست خود یا به اجبار قصد مسافرت دارند. بنابراین مهاجران هم شامل آن می شوند. اینکه آنها در سفر چه چیزهایی به همراه دارند، مورد علاقه ماست. می خواهیم بدانیم آنها از فرهنگ تازه چه بخش هایی را پذیرفته، چه بخش هایی را رد می کنند و نحوه زندگی آنها در مکان های جدید چگونه است.

یکی از رقصندگان در این مورد می گوید: “اجرای این رقص هیچ ارتباطی با تعامل بین جامعه و انسان ندارد. تمرکز ما بر شخصی است که مسافرت می کند. این انسان که برای همیشه در راه است می تواند مهاجر، آواره، گردشگر و یا شخصی باشد که خانه ای برای زندگی ندارد و مجبور است همیشه به حرکت خود ادامه دهد. ما می خواهیم بدانیم او در چمدان خود چه حمل می کند و احساس او در ارتباط با این مسئله چیست.”

به کمک “مادیول دنس” که یک برنامه اروپایی است، رقص پلانیتس در شهرهای مختلف به اجرا در خواهد آمد تا به هدف تحقیقی آن جامه عمل پوشانده شود.

پاتریسیا اپرجی می افزاید: “مهاجرت، مشکل امروز اروپا است. ما یونانی ها در سال های اخیر با دشواری با این مشکل روبرو شدیم و نتوانستیم جلوی آن را بگیریم چرا که مهاجرت از بعد اجتماعی و سیاسی برای ما معنی خاصی دارد. باید در مورد این مسئله مهم، سوالات بسیاری مطرح شود.”

این نمایش رقص تاکنون در شهرهای آتن، کالاماتا، بیرمنگام و لیماسول به روی صحنه رفته است.