خبر فوری
This content is not available in your region

روش «نانونایف» روشی جدید برای کنترل سرطان

روش «نانونایف» روشی جدید برای کنترل سرطان
اندازه متن Aa Aa

پزشکان برتانیایی از روش موسوم به «نانونایف» برای معالجه بیماران سرطانی که گزینه درمانی دیگری برایشان وجود ندارد، استفاده می کنند. پزشکان معتقدند این تنها راه حل برای بیماران سرطانی است که نمی توان آنها را مورد عمل جراحی قرار داد.

دلیل عمده برای عمل نکردن سرطان ها، در دسترس نبودن غدد و خطر آسیب رساندن به بافت ها و رگ ها است. سرطان لوزالمعده یکی از این سرطان ها است.

در این روش، دو سوزن را که مانند الکترود عمل می کنند، مستقیما وارد بدن و میدان الکتریکی ایجاد کرده، سلول های سرطانی را نابود می کنند.

ادوارد لین، استاد رادیولوژی، دانشگاه «کالج سلطنتی لندن» می گوید: «بین دو سوزن، نیروی الکتریکی معادل سه هزار ولت ایجاد می شود که باعث ورود یون ها به غشا داخل سلول و بی ثبات شدن آن و ایجاد سوراخ نانویی در غشای سلولی است. بنابراین به معنای واقعی کلمه در پوشش سلول سوراخ ایجاد می کند.»

در این روش اندام، اعصاب، بافت ها و سلولهای اطراف غده سرطانی آسیب نمی بینند. ادوارد لین، استاد رادیولوژی، دانشگاه «کالج سلطنتی لندن» می گوید: «وقتی این سوراخ ها در غشای سلولی ایجاد می شود، مانند این است که سلول خودکشی می کند. آنها می میرند. مانند این است که روی پوستمان سوراخ های متعدد ایجاد و مایع بدنمان از آنها خارج شود.»

روش «نانونایف» از دیگر روش ها مانند «سایبر نایف» (بمعنای چاقوی مجازی) و جراحی سنتی متفاوت است زیرا بسیار سریعتر انجام می شود و بدون درد است و موفقیت آنرا سریع می توان ارزیابی کرد.

ادوارد لین، استاد رادیولوژی، دانشگاه «کالج سلطنتی لندن» می گوید: «براساس داده هایی که در اختیار داریم، می دانیم که قادر به کنترل بیماری هستیم ولی قطعا این یک درمان نیست. در مورد سرطان لوزالمعده باید حتما آنرا با ترکیب شیمی درمانی انجام داد.»

روش «نانونایف» برای بیمارانی که مشکل قلبی دارند و یا سرطان در تمام بدن گسترده شده است، مناسب نیست.

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.