وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.
خبر فوری

تاکید چین بر داخلی بودن موضوع هنگ کنگ

تاکید چین بر داخلی بودن موضوع هنگ کنگ
Euronews logo
اندازه متن Aa Aa

وانگ یی، وزیر خارجه چین در سفر به ایالات متحده آمریکا، در کنفرانس مطبوعاتی روز چهارشنبه ضمن غیرقانونی خواندن تظاهرات روزهای اخیر در هنگ کنگ، نسبت به برگزاری این راهپیمایی ها هشدار داد.

در این سفر، جان کری، وزیر خارجه آمریکا از همتای چینی اش خواست در برخورد با معترضان خویشتن داری داشته باشند.

وزیر خارجه چین در پاسخ گفت: «آقای کری به هنگ کنگ اشاره کرد. دولت چین بسیار محکم و بطور واضح موضعش را اعلام کرد. مسئله هنگ کنگ مربوط به امور داخلی چین می شود و همه کشورها باید به حق حاکمیت چین احترام بگذارند. این یک اصل اساسی در مراودات بین المللی است.»

جان کری نیز در این کنفرانس خبری گفت: «ما اعتقاد داریم که یک جامعه باز با بالاترین درجه ممکن از استقلال و حاکمیت قانون، برای ثبات و رفاه هنگ کنگ ضروری است. ما عمیقا امیدواریم که مقامات هنگ کنگ با خویشتنداری عمل کنند و به حق معترضان در بیان نظراتشان احترام بگذارند.»

روزنامه خلق چین نیز در همین روز با انتقاد از تظاهرات روزهای اخیر هنگ کنگ هشدار داد ادامه این روند «عواقب غیر قابل تصوری» به همراه خواهد داشت.

تعطیلی روز چهارشنبه به مناسبت روز ملی چین، جمعیت بیشتری را به خیابانها و به جمع معترضان هنگ کنگی کشاند. معترضان تاکید کرده اند چنانچه خواسته هایشان برآورده نشود ساختمانهای دولتی را اشغال می کنند.