خبر فوری
This content is not available in your region

تحصن معترضان در مقابل دفتر رئیس دولت محلی هنگ کنگ

نظرها
تحصن معترضان در مقابل دفتر رئیس دولت محلی هنگ کنگ
اندازه متن Aa Aa

هزاران معترض به دولت محلی هنگ کنگ، با تحصن در مقابل دفتر رئیس این دولت خواهان استعفای او شدند. آنها تهدید کرده اند که درصورت عدم استعفای چان یینگ لیونگ، رئیس دولت محلی هنگ کنگ که منصوب دولت چین است، ساختمانهای دولتی را اشغال خواهند کرد.

خواسته اصلی معترضان، اعطای حق انتخاب مستقیم رهبر هنگ کنگ به وسیله مردم است، حقی که هم اکنون در اختیار دولت چین است. آنها نسبت به نحوه تایید صلاحیت نامزدهای انتخابات سال 2017 خشمگین هستند.

اعتراضها باعث بسته شدن بسیاری از مسیرها و تعطیلی شماری از بانکها، فروشگاهها و مدرسه ها شده است. همین مساله گروهی را ناخشنود کرده است.

یکی از این افراد می گوید: «این طور نیست که اکثریت خاموش مرده باشند. ما می خواهیم از پلیس حمایت کنیم. چون می بینیم که پلیس در چند هفته اخیر آسیب زیادی دیده است. ما نمی خواهیم اقتصاد هنگ کنگ به وسیله کسانی که ما را نمایندگی نمی کنند آسیب ببیند.»

اغلب معترضان جوانان و دانشجویان هستند.

یکی از دانشجویان معترض می گوید: «وقتی شما زندگی مردم را مختل می کنید، می توانید انتظار داشته باشید که صداهای مخالفتی هم شنیده شود. فکر می کنم کمی برای کسانی که از این جنبش حمایت می کنند کمی آزاردهنده باشد.»

هنگ کنگ تا هفده سال قبل مستعمره بریتانیا بود و در آن سال با پایان گرفتن پیمان پیشین به چین پیوست. چین وعده داده بود که هنگ کنگ بر اساس اصل «یک کشور، دو سیستم» اداره خواهد شد.

شش سال قبل دولت چین گفته بود که ممکن است اجازه برگزاری انتخابات مستقیم را در سال 2017 به هنگ کنگ اعطا کند و حالا معترضان خواهان محقق شدن این وعده هستند.

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.