خبر فوری
This content is not available in your region

کردهای خاورمیانه و قواعدی که متحول می شوند

نظرها
کردهای خاورمیانه و قواعدی که متحول می شوند
اندازه متن Aa Aa

کردهای عراق و سوریه این روزها مورد تهاجم گروه اسلامگرای افراطی داعش هستند. کوبانی، شهر استراتژیک کردهای سوریه در شرف سقوط قرار گرفته است. ایالات متحده اهمیت این شهر را نادیده می گیرد.

بیش از دویست هزار تن از کردهای سوریه تحت حملات داعش به ترکیه مهاجرت کرده اند. کشوری که بیش از ۲۰ میلیون از جمعیت آنرا کردها تشکیل می دهند.

بیست درصدی که دهه هاست با دولت مرکزی ترکیه در تقابل قرار دارند و دوباره اعتراضها نسبت به موضع نامشخص دولت ترکیه درباره سرکوب کردها در سوریه بالاگرفته است.

سرکوب کردها دهه هاست که موضع اصلی مبارزه جنگجویان پ کاکا و دولت ترکیه است. عبدالله اوجالان رهبر اسطوره ای کردهای ترکیه در سال ۱۹۹۶ پس از ۳۰ سال درگیریهای خونین که جان بیش از ۴۵ هزار نفر را گرفت به اسارت دولت ترکیه درآمد و محکوم به حبس ابد شد.

در مارس سال ۲۰۱۳ نزدیک به دو هزار تن از جنگجویان پ کاکا پس از توافق با دولت ترکیه به شمال عراق رفتند.

مردمان کرد، که یکی از اولین ساکنان فلات ایران و بین النهرین محسوب می شوند در ۴ کشور ایران، ترکیه، عراق و سوریه سکونت دارند.

بیش از ۳۰ میلیون کرد در جهان به زبان کردی، که ریشه ای هند و اروپایی دارد صحبت می کنند. اغلب کردها سنی مذهب هستند در میان آنها اقلیتهایی چون یزیدیها و مسیحیان نیز وجود دارند. بیش از ده درصد از جمعیت ایران را کردها تشکیل می دهند. و در ترکیه نزدیک به ۱۵ میلیون نفر هستند و در عراق که از قدرت بیشتری پس از سقوط صدام برخوردار شده اند بیش از ۴.۵ میلیون کرد زندگی می کنند.

کردهای عراق مهمترین منبع درآمد این کشور یعنی نفت را در اختیار خود دارند. اما سلاح اصلی کردهای عراقی این ورزها همانا جنگجویان کرد، یا همان پیشمرگه هایی هستند که عامل اصلی نجات منطقه کردستان و حتی عراق دربرابر یورش تهاجم پیکارجویان داعش می باشند.

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.